تاکید مارتن گریفتس بر ضرورت پایان دادن به جنگ در یمن

شورای امنیت درباره تبعات زیست‌ محیطی فاجعه احتمالی نفتکش «صافر» ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای امنیت با صدور بیانیه ای خواستار بازگشایی بندر الحدیده و فرودگاه صنعا شد همچنین بر اجرای توافقنامه ریاض در یمن که آن را بسیار حیاتی خوانده، تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه، 23 اوت، در جلسه علنی ماهانه خود درباره یمن، ضمن ابراز نگرانی از اوضاع انسانی در استان مارب یمن گفت که جنگ در این کشور همچنان در بیش از یک جبهه ادامه دارد.

این نهاد بین‌المللی همچنین به «بحران سوخت در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن» نیز اشاره کرد.

از سویی مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سابق سازمان ملل به یمن، اظهار داشت: «جنگ در یمن بسیار به طول انجامیده و وقت پایان دادن به آن فرا رسیده است».

او همچنین افزود که آتش‌بس در یمن، فرایند سیاسی فراگیر در این کشور را امکان‌پذیر می‌سازد.

گریفتس خاطرنشان کرد: «غیرنظامیان، به ویژه کودکان، در یمن بار جنگ را متحمل می‌شوند. به نحوی که 5 میلیون نفر در یک قدمی قحطی قرار دارند.

ارزش واحد پول یمن در حال سقوط است و بر زندگی یمنی‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.... جنگ در یمن باعث فروپاشی اقتصادی شده است». او همچنین خواستار «افزایش حجم کمک‌ها برای جلوگیری از قحطی در یمن» شد.

در این‌باره صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف» اعلام کرد که «هر 10 دقیقه یک کودک در یمن می میرد».

بنا به گزارش منابع العربیه طی این جلسات مشکل تداوم بن‌بست در مذاکرات آتش‌بس میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی و همچنین راههای ارائه کمک‌های بشردوستانه به یمنی‌ها و بحران اقتصادی این کشور مورد بحث قرار می‌گیرد».

همچنین شورای امنیت درباره بحران و تبعات زیست محیطی ناشی از فاجعه احتمالی نفتکش فرسوده «صافر» که از سال 2015 تاکنون با محموله خود بدون تعمیر و نگهداری و بازبینی در سواحل یمن در دریای سرخ توقیف شده است، بحث خواهد کرد.

لازم به ذکر است که تاکنون مذاکرات سازمان ملل متحد با شبه‌نظامیان حوثی در مورد نفتکش صافر که با هدف پیشگیری از فاجعه زیست محیطی در منطقه انجام می‌شود هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم