اخبار ضدونقیض درباره ربوده شدن یک هواپیمای اوکراینی در کابل

تهران: یک هواپیما در فرودگاه مشهد پس از سوختگیری، ایران را به مقصد اوکراین ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با تلاش کشورها برای تخلیه نیروها و اتباع خود از افغانستان و به دنبال هشدارها درباره تهدیدهای احتمالی و وقوع هرج و مرج در فرودگاه کابل، اخباری ضد و نقیض از ربوده شدن یک فروند هواپیمای اوکراینی و انتقال آن به ایران منتشر شد.

در همین راستا معاون وزیر خارجه اوکراین، سه‌شنبه 24 اوت، خبر داد یک هواپیمای اوکراینی که برای تخلیه اتباع این کشور به افغانستان رفته بود به دست افراد ناشناس ربوده شده و به مقصد ایران پرواز کرده است.

به‌دنبال آن سخنگوی وزارت خارجه اوکراین پس از انتشار اظهارات معاون وزارت خارجه این کشور در رسانه‌ها، ربوده شدن هواپیمای کشورش را تکذیب کرد.

مقامات اوکراینی می‌گویند اکنون هواپیمای این کشور به همراه 156 شهروند این کشور با موفقیت در کییف به زمین نشسته است.

در واکنش به این خبر تهران ضمن تکذیب ادعای ربوده شدن هواپیما گفته است که در همان روز، یک هواپیما در فرودگاه مشهد پس از سوختگیری ایران را به مقصد اوکراین ترک کرده است.

محمد ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران در این زمینه گفت: «موضوع ربایش هواپیما منتفی است، اما در این زمینه باید با مقامات حراست سازمان هواپیمایی کشوری و مراجع بالادستی هم هماهنگ کنیم تا اطلاع‌رسانی قطعی صورت پذیرد.»

فروددگاه‌ کابل افغانستان در کنترل نیروهای خارجی است، کارشناسان ادعای ربوده شدن هواپیما را به طور قطع رد نمی‌کنند و معتقدند ممکن است این کار در سایه نبود هماهنگی لازم بین کشورها و با نیروهای خارجی که مسئولیت حفاظت از فرودگاه کابل را بر عهده دارند، صورت گرفته باشد.

تاکنون نزدیک به 22 هزار نفر اعم از نیروها و اتباع خارجی یا شهروندان افغان از افغانستان خارج شده‌‍‌اند، اما هنوز بسیاری از اتباع خارجی به خاطر تجمع و شلوغی شهروندان افغان در مقابل فرودگاه کابل، امکان خروج از این کشور را نداشتند و به همین دلیل، برخی کشورها اعلام کردند که تا پایان ماه اوت قادر به تخلیه کامل اتباع خود از این کشور نخواهند بود.

از سویی طالبان که یکی از معترضان اصلی به حضور نیروهای خارجی در افغانستان است بارها تهدید کرده‌ که عدم خروج اتباع خارجی از این کشور «عواقب» جدی در پی خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم