احتمال نقض تحریم‌های آمریکا در تجارت رمز-ارز با ایران

چشم‌انداز برق ارزان و یارانه دولتی، استخراج‌گران به‌ویژه از چین را از طریق زد و بندهای سپاه به سوی این کشور جذب کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با نزدیک شدن پایان ممنوعیت استخراج رمز-ارز در ایران، کارشناسان بین‌المللی هشدار داده‌اند که داد و ستد با تُجاری که از رمز-ارز در ایران استفاده می‌کنند، می‌تواند به طور بالقوه و ناخواسته تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را نقض کند.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، بخش قابل توجهی از استخراج رمز-ارز بازار جهانی در ایران انجام می‌شود، که درآمدهای حاصل از آن توسط حکومت این کشور برای دور زدن‌ تحریم‌های بین‌المللی به کار گرفته می‌شود. ایران تا ماه مه امسال به تنهایی استخراج‌کننده 4.5 درصد کل رمز-ارز در جهان بود.

با این وجود، در ماه مه دولت حسن روحانی، با نظر به اینکه این فرآیند بیش از حد برق مصرف می‌کرد و باعث قطع برق در تابستان فوق‌العاده گرم و خشک می‌شد، استخراج رمز-ارز را در ایران ممنوع کرد. این ممنوعیت 22 سپتامبر به پایان می‌رسد.

به گفته کارشناسان اگر 4.5 درصد استخراج رمز-ارز در ایران انجام می‌شود، پس 4.5 درصد این احتمال وجود دارد که هرگونه تراکنش با رمز-ارز، منجر به انتقال هزینه تراکنش به یک استخراج‌کننده رمز-ارز در ایران بشود، که به احتمال زیاد تحت کنترل حکومت است.

طی سال‌های اخیر، ایران به طور رسمی استخراج رمز-ارز را به‌عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته و به استخراج‌گران انرژی ارزان ارائه داده و آنها را ملزم کرده تا رمز-ارزهای استخراج‌شده را به بانک مرکزی ایران بفروشند.

بر اساس داده های جمع‌آوری‌شده توسط «مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین»، چشم‌انداز برق ارزان و یارانه دولتی، استخراج‌گران به ویژه از چین را از طریق زد و بندهای سپاه پاسداران ایران به سوی این کشور جذب کرده است.به گفته «نشنال نیوز»، تا به امروز نهادهای نظارتی ایالات متحده دو شرکت رمز-ارز پرداز «بیت پی» و «بیت گو» را به دلیل نقض تحریم‌های ایران حدود ششصدهزار دلار جریمه کرده‌اند. هر دو شرکت، با ارائه اجازه به مشتریان ایرانی برای استفاده از خدمات خود، به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم