طرح‌های جدید بایدن برای تخلیه اتباع آمریکا و افغان در پی تهدیدهای «داعش»

دولت آمریکا: پروازهای تخلیه احتمالا در خاورمیانه فرود خواهند آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با دشوار شدن روند تخلیه اتباع غربی و افغان از افغانستان و شدت یافتن تهدیدهای امنیتی در کابل، مقامات آمریکایی که به‌خاطر تسلط برق‌آسای طالبان بر این کشور در سطح داخلی و خارجی در معرض انتقادهای گسترده‌ای قرار گرفته‌اند، سراسیمه به تکاپو افتاده تا راه‌هایی امن را برای انتقال اتباع خود از فرودگاه کابل، در نظر بگیرند.

پس از آن‌که ارتش ایالات متحده در پی تهدیدهای احتمالی داعش علیه آمریکایی‌ها در افغانستان، مجبور شد راه‌های جدیدی را برای انتقال افرادی که به فرودگاه کابل تخلیه شده‌اند، در پیش گیرد، به گفته یک مقام آمریکایی، شنبه 21 اوت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور موضوع عملیات مبارزه با تروریسم را با تیم امنیت ملی خود مورد بررسی قرار داد.

در پی نشست بایدن با تیم امنیت ملی او، سفارت ایالات متحده به دلیل تهدیدهای امنیتی احتمالی، به اتباع این‌ کشور درباره رفتن به فرودگاه کابل هشدار داد.

یک مقام مسئول در کاخ سفید فاش کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا و مشاوران امنیت ملی او اوضاع امنیتی درافغانستان و عملیات مبارزه با تروریسم و از آن جمله تهدیدهای احتمالی گروه داعش را علاوه بر تلاش‌های تخلیه بررسی کردند.

در همین راستا بایدن طرح‌هایی را برای عملیات تخلیه از کابل از طریق کشورهای سوم تصویب کرد و در این رابطه دولت آمریکا اعلام کرد که پروازهای تخلیه از پایتخت افغانستان احتمالا در کشورهای مختلف خاورمیانه و اروپا به زمین بنشینند.

بنا به سایت «اکسیوس» در این نشست جو بایدن، کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید اوستن، وزیر دفاع آمریکا و تعدادی از مقامات ارشد آمریکایی حضور داشتند.

هشدار سفارت آمریکا در افغانستان یک روز پس از آن است که بایدن متعهد شد از هر فرصت و ابزاری برای رساندن آمریکایی‌ها و همکاران افغان آنها‌ و عبور دادنشان از نقاط ایست بازرسی طالبان تا فرودگاه کابل استفاده کند.

تهدید‌های خطرناک

شایان ذکر است که تهدیدهای اخیر باعث دشوارتر شدن اوضاع در کابل شده و به هرج و مرج جاری در روند تخلیه اتباع خارجی از افغانستان دامن زده است.

یک مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «فرانسه» گفت که قرار است به گروه‌های کوچکی از آمریکایی‌ها و احتمالا دیگر غیرنظامیان، دستورالعمل‌هایی مشخص جهت اتخاذ احتیاط‌ها و تدابیر لازم برای انتقال به نقاط عبوری داده شده تا امکان جمع‌آوری آنها توسط ارتش فراهم شود.

مسئولان آمریکایی ضمن خودداری از ارائه جزئیات بیشتری درباره تهدیدهای «داعش»، آن را «خطرناک» توصیف کردند. به‌رغم این اما تاکید کردند که تا الآن حملاتی صورت نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید