اولیانوف: شانس احیای برجام تضمین شده نیست

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از عدم جدیت ایران برای از سرگیری مذاکرات وین انتقاد کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به مذاکرات متوقف شده اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی، از نبود تضمین برای احیای برجام سخن گفت.

اولیانوف شامگاه جمعه 29 مرداد با ابراز امیدواری برای از سرگیری گفت‌وگوهای وین، در صفحه توییتر خود نوشت: «شانس احیای برجام واقعی به‌نظر می‌رسد، هرچند که به طور کامل هم تضمین شده نیست.»

Advertisement

این اظهارات دیپلمات روس در پاسخ به سخنان اخیر رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران بود که در گفت‌وگو با روزنامه «پولیتیکو» از عدم جدیت ایران در از سرگیری مذاکرات اتمی وین انتقاد کرده بود.

مالی گفته بود که سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام با «علامت سوال بزرگی» مواجه است.

مالی در پاسخ به پولیتیکو از ارائه «درصد شانس» موفقیت مذاکرات اتمی وین خودداری و تاکید کرد، اگر یک درصدی بدهم، این موضوع کمک چندانی به شما نخواهد کرد.

او اضافه کرد، اگر ایالات متحده و ایران نتوانند در چند ماه آینده به توافق دست پیدا کنند تیم او برای رویدادهای محتمل آماده می‌شود. یکی از طرح‌ها این است که تهران و واشینگتن یک توافق کاملا جداگانه‌ای را امضا کنند که دارای مفاد متفاوتی با توافق کنونی باشد.

طرح دیگر این است که واکنش‌های تنبیهی با هماهنگی متحدان اروپایی (علیه جمهوری اسلامی) اعمال شود.

ابراز نگرانی اروپا

همزمان وزارت خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا با صدور بیانیه‌ای درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون فعالیت‌های اتمی ایران، نگرانی شدید خود را از اهداف هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز کردند و اقدامات ایران را «نقض جدی» تعهدات خود در برجام خواندند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته جاری، در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو اعلام کرده که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و تا آستانه تولید سلاح اتمی پیش رفته است.

سه قدرت اروپایی در این بیانیه گفته‌اند:‌ «فعالیت‌های ایران بسیار نگران‌کننده است، چرا که مذاکرات از دو ماه پیش به درخواست تهران متوقف شده و ایران تاکنون به تاریخی برای از سرگیری روند گفت‌وگوها متعهد نشده است.»

مذاکرات وین که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به‌دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شده است.

قرار بود دور هفتم مذاکرات در اوایل ماه هفتم میلادی آغاز شود اما با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در تهران، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم