بایدن: طالبان همانی است که بوده و اصول اعتقادی آن تغییری نکرده است

پنتاگون: روند تخلیه اتباع و نیروهای خارجی از افغانستان تسریع شده و همچنان ادامه دارد اما مناطق پیرامون فرودگاه کابل خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت که او بر این عقیده است که گروه تندرو طالبان تغییری نکرده و مبانی اعتقادی آن تغییر نکرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری دمکرات آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «ای بی سی نیوز» آمریکا که محتوای کامل آن پنج‌شنبه، 19 اوت، پخش شد، تاکید کرد که «گروه طالبان باید مشخص کند که خواهان به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین‌المللی است یا خیر.»

بایدن همچنین تاکید کرد که نیروهای اعزامی آمریکا تا تخلیه همه اتباع ایالات متحده در افغانستان خواهند ماند و چنانچه نیاز باشد این حضور تا بعد از موعد خروج در 31 اوت نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره فروپاشی دولت کابل و تسلط طالبان بر افغانستان و همچنین وقوع هرج و مرج همزمان با خروج نیروهای ایالات متحده از این کشور، گفت که وقوع هرج و مرج همزمان با عملیات تخلیه اجتناب‌ناپذیر است.

طالبان افغانستان
طالبان افغانستان

او گفت نمی‌داند چگونه هرج و مرج در کابل اتفاق افتاده است و افزود که دولت او نمی‌داند طالبان درباره ممانعت از خروج مردم از افغانستان چه تصمیمی خواهد گرفت.

بایدن در عین حال گفت که «طالبان در حال حاضر همکاری می‌کنند و به شهروندان آمریکایی، کارکنان سفارتخانه‌ها و دیگران اجازه می‌دهند، اما ما با دشواری‌های بزرگی در خارج کردن کسانی که در آنجا به ما کمک کرده‌اند، مواجه هستیم.»

از سویی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، پنج‌شنبه اعلام کرد که فرودگاه کابل امن است و تسریع در روند تخلیه اتباع و نیروهای خارجی همچنان ادامه دارد اما مناطق پیرامون فرودگاه خطرناک است.

ژنرال ویلیام دی تیلور
ژنرال ویلیام دی تیلور

در همین راستا ژنرال ویلیام دی تیلور، معاون مدیر عملیات در پنتاگون در کنفرانسی مطبوعاتی درباره تحولات اوضاع در افغانستان، گفت که جنگنده‌های آمریکایی پروازهای شناسایی خود را در حریم هوایی فرودگاه کابل انجام دادند.

او ضمن اشاره به اعزام 5000 نیروی نظامی آمریکا به افغانستان برای کمک به روند تخلیه، گفت 1000 نفر از کابل به پایگاه‌هایی در منطقه عملیات ستاد مرکزی آمریکا منتقل شده‌اند و افزون بر این تعداد افرادی که تاکنون از افغانستان تخلیه شده‌اند را 7000 نفر ذکر کرد.

در حالی که لوید اوستن، وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه، گفته بود که واشینگتن خطوط تماس با طالبان را باز خواهد گذاشت. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا تاکید کرد که هر حمله به نیروهای آمریکایی با «پاسخ فوری و بی‌تردید» مواجه خواهد شد.

شایان ذکر است که با فروپاشی دولت افغانستان و تسلط گروه طالبان بر این کشور، کنترل فرودگاه کابل به دست این گروه افتاده و با وقوع هرج و مرج و هراس مردم که هزاران نفر از آنها را مجبور به فرار به سوی فرودگاه کرد، روند تخلیه نیروها و اتباع خارجی و همچنین شهروندان افغان همکاری کننده با نیروهای خارجی، متوقف و دشوار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم