اردوغان: «در صورت لزوم» با دولت طالبان رابطه برقرار خواهیم کرد

چاووش اوغلو: امیدواریم پیام‌های اطمینان‌بخش طالبان به رویکرد عملی این گروه تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد کشورش «چنانچه لازم باشد» با دولتی که گروه طالبان در افغانستان تشکیل خواهد داد، رابطه برقرار خواهد کرد.

رجب اردوغان پنج‌شنبه 19 اوت، در اظهاراتی گفت:« هدف اصلی ما تحقق امنیت و ثبات در افغانستان است، به همین منظور با دولتی که طالبان تشکیل خواهد داد رابطه خواهیم داشت.»

ترکیه سه‌شنبه پیام‌های طالبان پس از تسلط بر افغانستان مبنی بر اطمینان‌بخشی به داخل و خارج از این کشور را «مثبت» خواند و اعلام کرد که خواهان انجام مذاکراتی با گروه طالبان است.

در همین راستا مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با ایمن الصفدی، همتای اردنی خود در عمان، پایتخت اردن، گفت «از پیام‌هایی که گروه طالبان تاکنون چه به خارجی‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک یا مردم این کشور ارسال کرده است، استقبال می‌کنیم. امیدواریم این پیام‌ها به رویکرد عملی این گروه تبدیل شود.»

اوغلو گفت کشورش «با همه طرف‌ها در افغانستان و از جمله آنها گروه طالبان به رایزنی خواهد پرداخت.»

عناصر طالبان
عناصر طالبان

کمک فنی و نظامی به طالبان

ترکیه شامگاه چهارشنبه مجددا برای کمک فنی و نظامی به «طالبان» در اداره فرودگاه کابل اعلام آمادگی کرد. آنکارا همچنین دست کشیدن از تلاش‌های خود برای راه‌اندازی فرودگاه بین‌المللی کابل را تکذیب کرد.

اکنون آنکارا در تلاش است تا طالبان را قانع کند به آن اجازه دهد فرودگاه حامد کرزی کابل که بزرگترین فرودگاه این کشور است را اداره کند.

شایان ذکر است که صدها نفر از نیروهای ترکیه عملا در روزهای گذشته طی هرج و مرج ایجاد شده در فرودگاه کابل، ماموریت برقراری امنیت در این تاسیسات فرودگاهی را بر عهده گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم