هشدار آلمان درباره دست‌یابی ایران به فناوری‌های هسته‌ای نظامی

وزارت خارجه آلمان: از ایران می‌خواهیم با موضعی سازنده به میز مذاکرات بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو، مبنی بر اقدام ایران برای سرعت‌بخشیدن به روند غنی‌سازی اورانیوم تا آستانه تولید سلاح اتمی، کشور آلمان اعلام کرد که هیچ‌گونه توجیه غیرنظامی برای تسریع در روند غنی‌سازی اورانیوم تا سطح مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای وجود ندارد.

وزارت خارجه آلمان چهارشنبه 18 اوت، ضمن دعوت از ایران برای در پیش گرفتن روشی سازنده جهت بازگشت به مذاکرات وین، گفت که اقدام تهران برای تسریع در روند غنی‌سازی اورانیوم تا سطح نزدیک به درجه خلوص مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای نقض تعهدات آن در توافق هسته‌ای 2015 به شمار می‌رود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «ایران توجیه غیرنظامی قابل قبولی برای این اقدامات ندارد و با این رویکرد دانش و فناوری‌های نظامی کسب می‌کند.»

او همچنین افزود:« از ایران می‌خواهیم با موضعی سازنده به میز مذاکرات بازگردد.» این تحول در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه در گزارش خود اعلام کرد که ایران با استفاده از مکانیسم جدیدی روند تولید اورانیوم غنی‌ شده تا سطح 60 درصد را افزایش داده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود به اطلاع کشورهای عضو رساند که ایران «در تاسیسات هسته‌ای نطنز به مکانیسم راه‌اندازی جدیدی دست یافته تا اورانیوم 60 درصد غنی‌شده بیشتری را تولید کند».

خبرگزاری «رویترز»، بنا به گزارش آژانس گفته است، «ایران پیش‌تر در سایت نطنز از یک آبشار 164تایی از سانتریفیوژهای IR-6 برای غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد استفاده می‌کرد، اما اکنون علاوه بر آبشار مذکور، یک مجموعه 153تایی از سانتریفیوژهای IR-4 نیز برای غنی‌سازی تا 60 درصد راه‌اندازی کرده است.»

رویترز پیش از این هم گزارش داده بود که «ایران از 257 گرم اورانیوم 20 درصد غنی شده برای تولید 200 گرم فلز اورانیوم U-235 به شکل UF4 (تترا فلورید اورانیوم) 20 درصد غنی شده، استفاده کرده است.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به گزارش اخیر آژانس درباره ادامه کاهش تعهدات برجامی تهران‌، تصریح کرد که اقدامات اتمی کشورش با معاهده «ان پی تی» کاملا منطبق است.

خطیب‌زاده، صبح چهارشنبه، 27 مرداد، گفت: «کلیه برنامه‌ها و اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با «ان پی تی» و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته است.»

او مدعی شد که کاهش تعهدات برجامی ایران در واکنش به «نقض برجام از سوی ایالات متحده و عدم پایبندی طرف‌های دیگر برجامی، بویژه سه کشور اروپایی» است.

مذاکرات وین که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به‌دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شد.

قرار بود دور هفتم مذاکرات در اوایل ماه ژوئیه آغاز شود اما با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در تهران، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشد. به رغم‌این اما برخی منابع به نقل از یک مقام اروپایی که در مراسم تحلیف رئیسی شرکت کرده بود درباره احتمال از سرگیری مذاکرات وین در اوایل ماه سپتامبر گمانه‌زنی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید