دوز «یادآور» واکسن کرونا به‌زودی در آمریکا همگانی می‌شود

طرح فعلی برای کسانی است که واکسن‌های دونوبتی زده‌اند، و مقامات بهداشتی هنوز در حال جمع‌آوری داده‌ها درباره واکسن‌های یک‌نوبتی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خبرگزاری «سی.ان.ان»، به نقل از منابع آگاه نوشته است که مقامات ارشد بهداشتی دولت جو بایدن در تدارک همگانی کردن دوز تقویتی یا «یادآور» کرونا برای عموم مردم آمریکا هستند.

به گزارش سی‌ان‌ان، سه‌شنبه 17 آگوست 2021، بر مبنای این طرح، که هنوز در دست بررسی است، تزریق دوز سوم واکسن‌های دونوبتی مثل «فایزر» و «مدرنا» از اواسط ماه سپتامبر آغاز خواهد شد. موضع مقامات بهداشتی آمریکا تاکنون این بوده که عموم مردم نیازی به دوز تقویتی ندارند.

Advertisement

با این وجود، «سازمان غذا و دارو»ی آمریکا هفته پیش واکسن یادآور را برای افراد دارای نقص سیستم ایمنی مجاز اعلام کرد، و «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» هم بلافاصله توصیه کرد که دوز تقویتی حتما به این افراد تزریق شود.

با نظر به اینکه کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی و ساکنان خانه‌های سالمندان اولین افرادی بودند که واکسن اصلی بیماری کرونا را دریافت کردند، انتظار دولت آمریکا این است که همین افراد اولین دریافت‌کنندگان واکسن یادآور نیز باشند. پس از افراد دارای نقص ایمنی، سالخوردگان و دیگر اقشار آسیب‌پذیر قرار می‌گیرند.

به گفته «سی.ان.ان»، طرح فعلی دولت آمریکا فقط برای کسانی است که واکسن‌های دونوبتی مثل فایزر و مدرنا زده‌اند، و مقامات بهداشتی هنوز در حال جمع‌آوری داده‌ها درباره واکسن یک‌نوبتی «جانسون‌اند‌جانسون» هستند. برآورد فعلی کارشناسان این است که یک‌نوبتی‌ها هم در نهایت به دوز تقویتی نیاز پیدا خواهند کرد.

محققان ماه پیش اعلام کردند که واکسن جانسون‌اند‌جانسون ایمنی افراد را تا حداقل هشت ماه در برابر گونه اصلی ویروس کرونا تضمین می‌کند، و به نظر محافظت کافی نیز در برابر نوع نگران‌کننده «دلتا» ایجاد کند.

شرکت تولیدکننده واکسن جانسون‌اند‌جانسون در آن زمان گفت دوز دوم یا تقویتی برای این واکسن لازم نیست. شرکت‌های تولید‌کننده واکسن‌های فایزر و مدرنا هم اعلام کرده‌اند که واکسن‌های دونوبتی آنها حداقل شش ماه محافظت ایجاد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم