آژانس: ایران غنی‌سازی را تا آستانه تولید بمب اتم ارتقا داده است

ایران در واکنش به گزارش آژانس گفته که اقدامات هسته‌ای تهران در انطباق با معاهده «ان پی تی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو اعلام کرده که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و تا آستانه تولید سلاح اتمی پیش رفته است.

خبرگزاری «رویترز»، بنا به گزارش آژانس گفته است، «ایران پیش‌تر در سایت نطنز از یک آبشار 164تایی از سانتریفیوژهای IR-6 برای غنی‌سازی اورانیوم تا 60درصد استفاده می‌کرد، اما هم‌اکنون علاوه بر آبشار مذکور، یک مجموعه 153تایی از سانتریفیوژهای IR-4 نیز برای غنی‌سازی تا 60درصد راه‌اندازی کرده است.»

رویترز پیش از این هم گزارش داده بود که «ایران از 257 گرم اورانیوم 20 درصد غنی شده برای تولید 200 گرم فلز اورانیوم U-235 به شکل UF4 (تترا فلورید اورانیوم) 20 درصد غنی شده، استفاده کرده است.»

به گفته آژانس، مرحله تولید فلز اورانیوم سومین مرحله از چهار مرحله‌ای است که ایران برای تولید صفحه سوخت راکتور هسته‌ای به آن نیاز دارد.

واکنش ایران

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به گزارش اخیر آژانس درباره ادامه کاهش تعهدات برجامی تهران‌، تصریح کرد که اقدامات اتمی کشورش با معاهده «ان پی تی» کاملا منطبق است.

خطیب‌زاده، صبح چهارشنبه، 27 مرداد، گفت: «کلیه برنامه‌ها و اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در انطباق کامل با “ان پی تی” و تعهدات ایران ذیل پادمان بوده و تحت نظارت آژانس و با اعلام قبلی صورت گرفته‌است.»

او مدعی شد که کاهش تعهدات برجامی ایران در واکنش به «نقض برجام از سوی ایالات متحده و عدم پایبندی طرف‌های دیگر برجامی، بویژه سه کشور اروپایی» است.

انزوای بیشتر ایران

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های تازه هسته‌ای جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایران هیچ‌گونه نیاز معتبری به تولید فلز اورانیوم ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این گونه فعالیت‌ها هیچ اهرم فشاری به ایران نمی‌دهد و تنها به انزوای بیشتر جمهوری اسلامی منجر خواهد شد.

پرایس افزود: «در چارچوب برجام، ایران مجاز به تولید اورانیوم فلزی یا تحقیق و پژوهش در متالورژی اورانیوم نیست. ما به صراحت گفته‌ایم خارج کردن شرایط از حالت عادی و فراتر از محدودیت‌های مشخص شده در تعهدات برجامی اقدامی غیرسازنده است و با بازگشت به پایبندی متقابل به توافق سازگار نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از ایران خواست «به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام بازگردد.»

مذاکرات وین که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به‌دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شده است.

قرار بود دور هفتم مذاکرات در اوایل ماه هفتم میلادی آغاز شود اما با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در تهران، این مذاکرات به حالت تعلیق درآمد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم