وزارت خارجه آمریکا: ایران هیچ‌گونه نیاز معتبری برای تولید فلز اورانیوم ندارد

ند پرایس از ایران خواست به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، در واکنش به انتشار گزارش روز گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های تازه هسته‌ای جمهوری اسلامی، اعلام کرد ایران هیچ‌گونه نیاز معتبری به تولید فلز اورانیوم ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه، 16 اوت 2021، گفت این گونه فعالیت‌ها هیچ اهرم فشاری به ایران نمی‌دهد و تنها به انزوای بیشتر جمهوری اسلامی منجر خواهد شد.

پرایس افزود: «در چارچوب برجام، ایران مجاز به تولید اورانیوم فلزی یا تحقیق و پژوهش در متالورژی اورانیوم نیست. ما به صراحت گفته‌ایم خارج کردن شرایط از حالت عادی و فراتر از محدودیت‌های مشخص شده در تعهدات برجامی اقدامی غیرسازنده است و با بازگشت به پایبندی متقابل به توافق سازگار نیست.»

بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس در تازه‌ترین گزارش خود، شنبه 14 اوت، تایید کرد که ایران از 257 گرم اورانیوم 20 درصد غنی شده برای تولید 200 گرم فلز اورانیوم U-235 به شکل UF4 (تترا فلورید اورانیوم) 20 درصد غنی شده، استفاده کرده است.

به گفته آژانس مرحله تولید فلز اورانیوم سومین مرحله از چهار مرحله‌ای است که ایران برای تولید صفحه سوخت راکتور هسته‌ای به آن نیاز دارد.

فعالیت ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم به‌دلیل قابلیت کاربرد دوگانه آن و این‌که این فلز می‌تواند در تولید بمب هسته‌ای به‌کار رود تاکنون خشم 3 قدرت برتر اروپایی و ایالات متحده را برانگیخته است. هرچند ایران می‌گوید که فعالیت‌های هسته‌ای کشورش صلح‌آمیز است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از ایران خواست «به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام بازگردد.»

مذاکرات وین که از اواسط فروردین سال جاری شمسی با هدف بازگشت همزمان ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای آغاز و شش دور آن برگزار شد، به‌دلیل اختلافات «عمده و پیچیده» بدون نتیجه‌ای مشخص متوقف شده است.

قرار بود دور هفتم مذاکرات که با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران به حالت تعلیق درآمده بود در ماه هفتم میلادی آغاز شود اما عملا چنین اتفاقی نیفتاد و تاریخی نیز برای از سرگیری مجدد این مذاکرات اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم