شمار قربانیان زلزله هائیتی به بیش از 1400 نفر رسید

توفان گرمسیری و بارش‌های سنگین در کمین زلزله‌زدگان این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زمین‌لرزه‌ای روز شنبه که با قدرت 7.2 ریشتر در فاصله 150 کیلومتری غرب پورتوپرینس پایتخت هائیتی، در عمق 10 کیلومتری زمین روی داد، تا کنون به قربانی شدن حدود 1419 نفر در این کشور منجر شده است.

به گزارش «رویترز»، این زمین‌لرزه حوالی ساعت 8 و 30 دقیقه صبح شنبه 14 اوت رخ داد و گزارش‌ها حاکی از آن است که به‌دلیل شدت این زمین‌لرزه امواج آن تا جامائیکا و کوبا نیز حس شده است.

تاکنون شمار قربانیان این حادثه به حدود 1419 نفر رسیده است. امدادگران و مردم در حال جست و جوی افراد و بیرون آوردن آن‌ها از زیر آوار‌ها هستند.

این زمین‌لرزه هزاران خانه و ساختمان‌ها در این کشور فقیر را درحالی ویران کرده که بازسازی بیمارستان اصلی این شهر که بر اثر زمین‌لرزه 11 سال گذشته ویران شده بود، هنوز به اتمام نرسیده است.

همچنین سازمان هوا‌شناسی پیش‌بینی کرده‌ توفان گرمسیری «گریس» اواخر دوشنبه شب یا اوایل صبح سه‌شنبه به هائیتی خواهد رسید و این موضوع باعث نگرانی امدادگران شده است.

امدادگران و کارشناسان این نگرانی را دارند که بارش باران شدید و این توفان عملیات امداد‌رسانی را که به سختی صورت می‌گیرد به طورکامل مختل کند و موجب رانش زمین در این منطقه شود.

بیمارستان‌های عمومی این کشور از مجروحان این حادثه پر شده‌اند و پزشکان و پرستاران در پارکینگ‌ها و روی چمن‌‌های اطراف بیمارستان در چادرهای امدادی به آسیب‌دیدگان رسیدگی می‌کنند

بیشترین خسارت این زمین‌لرزه در منطقه «لس‌کایس» و اطراف آن گزارش شده است.

کمبود آب آشامیدنی، چادر و تمام شدن داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای بیهوشی روند امدادرسانی به بازماندگان این حادثه را با سختی روبه‌رو کرده است.

هائیتی که پیش از این نیز با بحران کرونا مواجه بود، تیرماه سال جاری بعد از ترور جوونیل مویس، رئیس‌جمهوری این کشور در خانه‌اش به‌دست افراد مسلح روز‌های پرتلاطمی را پشت سر گذاشت.

این زمین‌لرزه بیش از 30 هزار شهروند هائیتی را بی‌خانمان کرده است و کارشناسان معتقدند با وقوع طوفان و بارش‌های شدید پیش‌بینی شده، تعداد قربانیان و آسیب‌دیدگان این کشور بعد از زلزله شنبه بیش‌تر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم