آژانس: ایران به‌رغم هشدارهای‌ بین‌المللی اقدام به تولید فلز اورانیوم کرده است

فلز اورانیوم قابلیت کاربرد دوگانه دارد و ایران با تولید آن می‌تواند به بمب اتم دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌رغم هشدارهای کشورهای غربی مبنی بر در معرض خطر قرار گرفتن مذاکرات وین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود به کشورهای عضو که «رویترز» از آن مطلع شده، تایید کرده که ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم غنی شده پیشرفت‌هایی حاصل کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود شنبه 14 اوت، تایید کرد که ایران از 257 گرم اورانیوم 20 درصد غنی شده برای تولید 200 گرم فلز اورانیوم U-235 به شکل UF4 (تترا فلورید اورانیوم) 20 درصد غنی شده، استفاده کرده است.

به گفته آژانس مرحله تولید فلز اورانیوم سومین مرحله از چهار مرحله‌ای است که ایران برای تولید صفحه سوخت راکتور هسته‌ای به آن نیاز دارد.

فعالیت ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم به علت قابلیت کاربرد دوگانه آن و این‌که این فلز می‌تواند در تولید بمب هسته‌ای به‌کار رود تاکنون خشم 3 قدرت برتر اروپایی و ایالات متحده را برانگیخته است.

هر چند ایران اصرار دارد که فعالیت‌های هسته‌ای آن صلح‌آمیز است و گفته که برای توسعه نوع جدیدی از سوخت راکتور تلاش می‌کند، عملکرد آن اما تاکنون باعث تشدید هر چه بیشتر نگرانی‌های بین‌المللی شده است.

بنا به اظهار منابع مطلع، احتمال می‌رود دور هفتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام که با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به حالت تعلیق درآمده بود در ماه سپتامبر آینده آغاز شود.

به رغم این اما آمریکا و اسرائیل با اتخاذ راهبردی مشترک به دنبال تدوین «طرحی جایگزین» هستند تا چنانچه این مذاکرات در سایه دولت رئیسی با شکست مواجه شود بتوانند برنامه هسته‌ای ایران و اقدامات بی‌ثبات کننده آن در منطقه و جهان را مهار کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم