ترامپ خواستار کناره‌گیری بایدن در پی بحران افغانستان شد

ترامپ از سقوط دولت افغانستان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های نظامی تاریخ آمریکا نام برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده از جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی خواست با توجه به بحران ناشی از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و استقرار طالبان در ارگ ریاست جمهوری کابل، از سمت خود کناره‌گیری کند.

ترامپ یک‌شنبه، 15 اوت 2021، در بیانیه‌ای نوشت:‌ «اکنون زمان آن رسیده است که جو بایدن با بی آبرویی به‌دلیل آن چه که اجازه داده است بر سر افغانستان بیاید؛ و همچنین افزایش شیوع کووید-19، فاجعه مرزی، نابود کردن استقلال انرژی و به پایین کشیدن اقتصاد با شرمساری از سمت خود استعفا کند.»

Advertisement

او در ادامه نوشت: «این نباید موضوع مهمی باشد چون او (بایدن) از ابتدا به‌شکل قانونی انتخاب نشده بود.»

طالبان همزمان با اعلام جو بایدن مبنی بر خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور در 11 اوت، پیشروی سریع در افغانستان را آغاز کرد و به سرعت روز گذشته در ارگ ریاست جمهوری افغانستان مستقر شد و اعلام کرد که تمامی مناطق کشور تحت کنترل «امارت اسلامی» قرار گرفته است.

دونالد ترامپ همچنین از سقوط دولت افغانستان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های نظامی تاریخ آمریکا نام برد.

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا افزود: «پس از بیرون راندن 'داعش'، یک بازدارندگی معتبر ایجاد کردم. آن عامل بازدارنده اکنون از میان رفته است. طالبان دیگر نه هراسی از آمریکا دارد و نه احترامی برای قدرت این کشور قائل است.»

دولت آمریکا مذاکرات خود را با طالبان در دوران ترامپ آغاز کرد و قرار بود ارتش ایالات متحده در ازای دریافت تضمین‌های امنیتی از این گروه تا مارس 2021 افغانستان را ترک کند.

خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال حضور در این کشور، به خروج دیگر متحدان آمریکا از جمله بریتانیا از افغانستان نیز انجامید و همزمان انتقاد برخی هم‌پیمانان واشینگتن را در برداشت.

جو بایدن که گفته شده تعطیلات خود را در اقامتگاه تابستانی «کمپ دیوید» می‌گذراند، تا کنون درباره شرایط پیش‌آمده در افغانستان، هیچ اظهار نظری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم