بریتانیا خواستار عدم رسمیت یک‌جانبه طالبان از سوی کشورهای جهان شد

بوریس جانسون عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان را قانع‌کننده عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا پس از تسلط کامل طالبان بر کابل، ضمن یادآوری دستاوردهای حاصل شده در افغانستان، خواستار عدم رسمیت طالبان به‌طور یک‌جانبه از سوی کشورهای جهان شد.

او با اشاره به خارج کردن شهروندان افغانستانی که با نیروهای بریتانیا همکاری داشتند، تاکید کرد که شرایط این کشور به سرعت رو به وخامت گذاشت.

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین از تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرد و گفت که چنین تصمیمی بر اساس دلایل قانع کننده‌ای اتخاذ شده است.

او همچنین از همه کشورهای جهان خواست که به‌طور یک‌جانبه و سریع طالبان را به‌رسمیت نشناسند.

نشست بررسی بحران

نخست‌وزیر بریتانیا روز یک‌شنبه نشستی فوق‌العاده با اعضای کابینه خود برای بررسی بحران افغانستان تشکیل داد. او‌ همچنین در پاسخ به نگرانی‌های اعضای پارلمان، خواستار تشکیل جلسه فوق‌العاده پارلمان نیز شد.

خروج آمریکا از افغانستان پس از 20 سال حضور در این کشور، به خروج دیگر متحدان آمریکا از جمله بریتانیا از افغانستان نیز انجامید و همزمان انتقاد برخی هم‌پیمانان واشینگتن را در برداشت.

طالبان در کابل
طالبان در کابل

جانسون پس از جلسه فوق‌العاده کابینه طی سخنانی در شبکه‌های تلویزیونی بریتانیا خاطرنشان کرد که کشورش بر فشارهای دیپلماتیک و‌ سیاسی علیه طالبان ادامه خواهد داد. او «گزینه نظامی» را تا این لحظه ضروری ندانست.

قطع کردن تعطیلات

از سویی، دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، بدون اشاره به اقدامات عملی در واکنش به پیشروی‌های اخیر طالبان، در صفحه توییتر خود نوشت: «ضروری است که جامعه جهانی یکپارچه از طالبان بخواهد خشونت را متوقف کند و حقوق بشر را پاس بدارد.»

در همین رابطه، پارلمان بریتانیا به‌دعوت بوریس جانسون تعطیلات تابستانی خود را قطع کرد و قرار شد چهارشنبه آینده برای بررسی اوضاع افغانستان تشکیل جلسه دهد.

همزمان، «کری استارمر»، رهبر اپوزیسیون خواستار تشکیل جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا شد تا «دولت توضیح دهد چگونه می‌خواهد به همراه متحدان از وقوع یک فاجعه انسانی و عدم استفاده مجدد تندروها از افغانستان به عنوان پایگاه اقدام کند.»

لندن پنج‌شنبه گذشته در پی پیشروی سریع طالبان، 600 نیروی نظامی برای خروج اتباع خود از افغانستان به این کشور اعزام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم