تلاش برای تخلیه کارمندان سفارت آمریکا در کابل

هم‌اکنون نزدیک به 1400 کارمند در سفارت آمریکا در کابل فعالیت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی تحولات اوضاع در افغانستان، ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کند با تخلیه اتباع خود، حضور دیپلماتیک خود را در این کشور به پایین‌ترین سطح کاهش دهد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پنج‌شنبه 12 اوت، اعلام کرد که تعداد کارمندان سفارت خود در کابل را به دلیل اوضاع امنیتی افغانستان کاهش می‌دهد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که سفارتخانه این کشور در پایین‌ترین سطح به فعالیت خود ادامه خواهد داد و حضور «غیرنظامی» اتباع آمریکا در افغانستان به کمترین سطح کاهش خواهد یافت.

این وزارت‌خانه همچنین اعلام کرد که آمریکا در تلاش است برای تامین امنیت تخلیه بخشی از کارمندان سفارت خود در افغانستان، نیروهایی را در فرودگاه بین‌المللی کابل مستقر کند.

از سویی ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته که واشینگتن روند انتقال مترجمان و همکاران افغان نیروهای آمریکایی که در معرض خطر انتقام از سوی طالبان هستند را تسریع می‌کند.

پرایس گفت که آنتونی بلینکن و لوید اوستن وزرای خارجه و دفاع آمریکا با اشرف‌ غنی، رئيس جمهوری افغانستان درباره تحولات اوضاع گفت‌وگو کرده‌اند.

او تاکید کرد که «اولویت آمریکا دفاع از کارمندانی است که در افغانستان فعالیت می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنیم به میزان زیادی تعداد دیپلمات‌ها را کاهش دهیم».

او همچنین گفت کشورش در تلاش است تا به توافقی برای برقراری صلح در افغانستان دست یابد.

تلاش آمریکا برای متوقف ساختن جنگ در حالی است که گروه طالبان پیشروی‌های میدانی چشمگیری در این کشور انجام داده و کنترل 11 ولایت از 34 ولایت افغانستان را به دست گرفته و به 150 کیلومتری اطراف کابل رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات آمریکایی گفته‌اند که ارتش این کشور در انتقال تعداد زیادی از کارمندان سفارت آمریکا از کابل کمک خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز گفته که ایالات متحده نیروهایی اضافی را برای کمک به تخلیه کارکنان سفارت خود اعزام خواهد کرد.

در حالی که سفارت آمریکا در کابل پنج‌شنبه از اتباع این کشور خواسته تا فورا خاک افغانستان را ترک کنند، گمان می‌رود که هم‌اکنون نزدیک به 1400 کارمند در این سفارتخانه مشغول به فعالیت باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم