درخواست جان بولتون از بوریس جانسون برای تشکیل «ائتلاف جهانی مقابله با ایران»

بولتون: در صورت پابرجا ماندن تحریم‌های شدید، حکومت آیت‌الله‌ها در نهایت ممکن است سرنگون شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با نظر به حمله پهپادی انتحاری سپاه پاسداران ایران به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب، مشاور امنیت ملی دولت پیشین ایالات متحده از نخست وزیر بریتانیا خواست «رهبری ائتلافی جهانی برای واکنش به تروریسم جهانی رژیم ایران» را بر عهده بگیرد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «اکسپرس»، چهارشنبه، 11 آگوست 2021، پس از انتقاد شدید از حکومت ایران بابت «عملیات‌های تروریستی»، جان بولتون تأکید کرد که لازم است تحت رهبری بوریس جانسون ائتلافی از متحدان غربی شامل بریتانیا، ایالات متحده، پادشاهی عربی سعودی و اسرائیل برای نشان دادن «واکنش جدی» به «رژیم تندروی ایران» شکل بگیرد.

بولتون گفت: «من از بوریس جانسون می‌خواهم تلاش کند رهبری یک واکنش بین‌المللی را عهده‌دار شود، که باید متحدان اروپایی و متحدان ما در خلیج، یعنی سعودی‌ و امارات، به علاوه اسرائیل را در جبهه‌ای مشترک علیه تهدید رژیم ایران گرد هم آورد.»

به گزارش «اکسپرس»، بولتون توضیح داد که توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» «تا به حال به هیچ نتیجه قابل قبولی نرسیده است»، و بنابراین از تهدیدات ایران چیزی کم نکرده است.

او تاکید کرد که «غرب باید کمربندش را محکم ببندد، مگر اینکه حاضر باشد رشد برنامه هسته‌ای تسلیحاتی حکومت ایران و ادامه حمایت آن از تروریسم بین‌الملل» را تحمل کند.

به گفته بولتون: «آیت‌الله‌ها در جنب و جوش هستند، و غرب فقط تماشا می‌کند. با این حال، جانسون می‌تواند نقشی کلیدی ایفا کند. در میان رهبران سه عضو اروپایی برجام، او با کمترین محدودیت‌های سیاسی روبرو است.»

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، سخنان خود را با تاکید بر این به پایان برد که «بریتانیا موقعیتی منحصر به فرد برای گرد هم آوردن ائتلاف ضد رژیم ایران، به ویژه در میان اروپایی‌ها دارد. پیوستن مجدد آمریکا به برجام طرح معقولی نیست. در صورت پابرجا ماندن تحریم‌های شدید، حکومت آیت‌الله‌ها در نهایت ممکن است سرنگون شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم