استقبال آمریکا از تحویل البشیر به دادگاه کیفری بین‌المللی

واشینگتن: تحویل عمر البشیر و دستیارانش به دادگاه کیفری بین‌المللی اقدام گامی بزرگ برای سودان در جهت مقابله با دهها سال مصونیت از مجازات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

واشینگتن ضمن استقبال از موافقت خارطوم با تحویل عمر حسن البشیر، رئیس جمهوری پیشین سودان و دو تن از دستياران تحت تعقیب او در پرونده جنایت‌های جنگی دارفور آن را گامی به سوی دمکراسی توصیف کرد.

در پی اعلام شورای انتقالی حاکمیت در سودان مبنی بر موافقت با تحویل افراد تحت تعقیب در پرونده دارفور به دیوان کیفری بین‌المللی، ایالات متحده آمریکا این گام را تحولی عمده در راستای انتقال سودان به سوی دمکراسی دانست.

Advertisement

در همین رابطه ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه پنج‌شنبه 12 اوت، در کنفرانس مطبوعاتی، ضمن اعلام استقبال واشنگتن از این تصمیم، گفت:«این اقدام گامی بزرگ برای سودان در مقابله با دهها سال مصونیت از مجازات است».

دارفور
دارفور

استقبال آمریکا از این اقدام سودان پس از آن صورت گرفت که مریم صادق المهدی، وزیر امور خارجه این کشور چهارشنبه ضمن اعلام آمادگی وزارت خارجه برای تسهیل وظایف دادگاه، مطابق با مفاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک، تاکید کرد که او به دادستان دیوان کیفری بین‌المللی جهت همکاری در راستای تحقق عدالت در مورد قربانیان جنگ دارفور اطمینان‌‌خاطر داده است.

تصمیم دولت سودان برای تحویل رئیس جمهوری و مهره‌های اصلی رژیم سابق این کشور پس از آن صورت گرفت که دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی سه‌شنبه در خارطوم از مقامات سودانی خواسته بود تا "اقدامات عملی" را برای تحقق عدالت در پرونده قربانیان جنگ دارفور و محاکمه عاملان آن بعمل آورند.

عمر البشير
عمر البشير

هفته گذشته کابینه سودان اساسنامه دادگاه کیفری بين‌المللی رم را تصويب کرد، اقدامی که به عنوان گامی نوین برای محاکمه البشیر در این نهاد قضایی بین‌المللی در لاهه تلقی شد.

شایان ذکر است که عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سابق سودان، عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق این کشور و احمد هارون، فرماندار سابق ولایت کردفان شمالی در ارتباط با پرونده جنایت‌های جنگ دارفور به ارتکاب جنایت‌های جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت متهم هستند، این افراد اما اتهامات وارده به خود را رد می‌کنند و در دوران رژیم سابق سودان برای سالها از مجازات مصون مانده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم