.
.
.

فارین پالیسی: حملات ایران به نفتکش‌ها را نباید از برجام جدا کرد

«حمله به نفتکش‌ها بخشی از کارزار ایران علیه آمریکا به قصد وارد آوردن فشار برای دریافت امتیازات بیشتر در جریان مذاکرات برجام است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رابرت ستلاف، در مقاله‌ای برای مجله «فارین پالیسی» نوشته اگر دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» جدیت دارد، لازم است به حملهٔ پهپادی سپاه پاسداران ایران به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب «واکنش مناسب» نشان دهد، چرا که عدم واکنش درست می‌تواند ادامه مذاکرات برجام را به مخاطره بیندازد.

به گفته ستلاف، حمله به نفتکش‌ها بخشی از کارزار گسترده حکومت ایران در «منطقه خاکستری» علیه ایالات متحده است، و قصد آن وارد آوردن فشار بر آمریکا به منظور دریافت امتیازات بیشتر در جریان مذاکرات است. بنابراین منطقی نیست که حملات پهپادی سپاه پاسداران به کشتی‌ها یا کارزار منطقه خاکستری را از مذاکرات برجام جدا کرد.

تهران و نیروهای وابسته به آن، از طریق مختل کردن کشتیرانی در خلیج و حملات نیابتی شبه‌نظامیان به اهداف آمریکایی در عراق، کاخ سفید را مدام «محک» می‌زنند تا ببینند واشینگتن بالاخره کجا «خط قرمز» می‌کشد. واکنش مناسب ایالات متحده به واقعهٔ «مرسر استریت» حساب و کتاب‌های رژیم ایران را بر هم خواهد زد.

به گفته ستلاف: «این واکنش می‌تواند شامل اقدام هماهنگ با شرکای منطقه‌ای برای هدف قرار دادن پایگاه‌های دریایی سپاه پاسداران، کارخانه‌های مونتاژ یا تولید قطعات هواپیماهای بدون سرنشین نظامی، یا تاسیساتی باشد که از صادرات تسلیحات به نیروهای نیابتی ایران در عراق، یمن، سوریه، و لبنان حمایت می‌کنند.»

این واکنش باعث خواهد شد تا «بازدارندگی» آمریکا در این عرصه تقویت شود. این امر به نوبه خود به متحدان منطقه‌ای ایالات متحده نشان می‌دهد که بیرون کشیدن نیروهای نظامی آمریکا از خاورمیانه به این معنا نیست که واشینگتن از نقش خود به عنوان «ضامن اجرای هنجارهای بین‌المللی»، از جمله آزادی دریانوردی در آب‌های خاورمیانه، پا پس می‌کشد.

ستلاف مقاله خود برای «فارین پالیسی» را با تاکید بر این امر به پایان می‌برد که «واکنش مناسب، در نهایت دغدغه ویژه دولت بایدن را از طریق کنار زدن یکی از دلایل بن‌بست مذاکرات برجام برطرف خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم