.
.
.

آرژانتین و اسرائیل معرفی «احمد وحیدی» به‌‌عنوان وزیر کشور را محکوم کردند

وزارت خارجه اسرائیل از جامعه بین‌المللی خواست تا انتصاب «جنایتکار» تحت‌تعقیب اینترپل در کابینه جدید ایران را محکوم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو کشور اسرائیل و آرژانتین به دنبال اعلام لیست پیشنهادی وزیران دولت سیزدهم، حضور احمد وحیدی در این فهرست را محکوم کردند. وحیدی یکی از متهمان پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان آمیا در پایتخت آرژانتین است.

وزارت خارجه آرژانتین ضمن محکوم کردن این تصمیم، آن را «بی‌حرمتی به نظام قضایی آرژانتین و قربانیان حملهٔ تروریستی بی‌رحمانه به انجمن آرژانتین و اسرائیل» دانسته است.

در قسمتی از بیانیه وزارت خارجه آرژانتین آمده است: «همان‌طور که در اوت 2009، هم‌زمان با انتخاب وحیدی برای جایگاه وزارت دفاع اعلام کردیم، نامزدی او برای تصدی جایگاه وزارت به‌شدت نگران‌کننده و سزاوار شدیدترین محکومیت ازسوی دولت ماست.»

از سوی دیگر صبح امروز، پنج‌شنبه،21 مرداد، صفحه «وزارت خارجه اسرائیل» در توییتر با انتقاد به این موضوع نوشت که «احمد وحیدی جنایتکاری است که به دلیل کشتن 85 انسان بی‌گناه در حمله تکان دهنده به ساختمان یهودیان در بوینس آیرس، تحت تعقیب پلیس بین‌الملل قرار دارد.»

وزارت‌ خارجه اسرائیل با «شرم‌آور» خواندن این انتخاب از جامعه بین المللی خواست تا این «انتصاب» را محکوم کنند.

وزارت خارجه اسرائیل با «قصاب تهران» خواندن ابراهیم رئیسی نوشت که «این چهره دولت جدید تروریستی جدید در ایران است. وزیران آن مسئول کشتار انسان‌ها در سراسر جهان هستند.»

در 18 ژوئیه سال 1994 مرکز همیاری یهودیان در یک بمب‌گذاری منفجر شد. این انفجار منجر به جان باختن 85 شهروند آرژانتین یهودی تبار شد.

دادگاه آرژانتین بعد از انجام تحقیقات مفصل در مورد این انفجار اعلام کرد که نقشه این بمب‌گذاری در تهران کشیده شده و به دست حزب‌الله لبنان با فرماندهی «عماد مغینه» انجام شده‌است. با این‌وجود، حکومت ایران دست داشتن در این انفجار را رد می‌کند.

احمد وحیدی، فرمانده اسبق نیروی قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و وزیر دفاع دولت دوم محمود احمدی‌نژاد است.

از سال 2007 پلیس اینترپل، وحیدی را به‌عنوان متهم تحت تعقیب در پرونده بمب‌گذاری آمیا در فهرست خود قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم