.
.
.

تحویل البشیر و مهره‌های اصلی رژیم سابق سودان به دادگاه کیفری بین‌المللی

بنا به گزارش آسوشیتد پرس طی درگیری‌های دارفور 300 هزار تن کشته و بیش از 2.7 میلیون نفر آواره شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سودان از تصمیم خود برای تحویل افراد تحت تعقیب در پرونده دارفور، شامل عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سابق سودان، عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق این کشور و احمد هارون، فرماندار سابق ولایت کردفان شمالی به دادگاه کیفری بین‌المللی خبر داد.

این تصمیم دولت سودان پس از آن اتخاذ می‌شود که دادستان دیوان کیفری بین‌المللی نیز با مقامات سودانی درباره تسریع در روند تحویل افراد تحت تعقیب در پرونده دارفور گفتگو کرده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی این افراد تحت تعقیب را به ارتکاب جنایت‌های جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در دارفور متهم می‌کند. هر چند این افراد اتهامات منتسب به خود را رد می کنند.

در همین راستا محمد حمدان دقلو، رئیس شورای حاکمیت انتقالی در سودان که به «حمیدتی» مشهور است، چهارشنبه، 11 اوت، در خارطوم طی دیدار با کریم اسدخان، نماینده دادستانی دادگاه کیفری بین‌المللی ضمن تاکید بر ضرورت تحقق عدالت، بر آمادگی کشورش برای همکاری با دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید کرد.

دارفور
دارفور

طبق بیانیه صادره از شورای حاکمیت انتقالی سودان، حمیدتی در گفت‌وگو با اسدخان خاطرنشان کرد که در «توافق صلح جوبا» تصمیم گرفته شده بود تا افراد تحت تعقیب به دادگاه کیفری تحویل داده شوند و نحوه محاکمه و رسیدگی به اتهامات آنها به طرف‌های دادگستری بستگی خواهد داشت.

در همین راستا اسدخان بر اهمیت همکاری سودان با دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید کرد.

از سویی بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سودان «سونا»، مریم صادق المهدی، وزیر امور خارجه سودان، در خارطوم، در دیدار با کریم اسد‌خان، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی، گفت که دولت سودان تصمیم گرفت تا افراد تحت تعقیب در پرونده دارفور را به دادگاه‌ کیفری بین‌المللی تحویل دهد.

مریم المهدی ضمن اعلام آمادگی وزارت امور خارجه سودان برای تسهیل وظایف دادگاه، مطابق با مفاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک، افزود که او به دادستان دیوان کیفری بین‌المللی جهت همکاری در راستای تحقق عدالت در مورد قربانیان جنگ دارفور اطمینان‌خاطر داده است.

تصمیم دولت سودان برای تحویل رئیس جمهوری و مهره‌های اصلی رژیم سابق این کشور پس از آن صورت گرفت که دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی سه‌شنبه از مقامات سودانی خواسته بود تا "اقدامات عملی" را برای تحقق عدالت در پرونده قربانیان جنگ دارفور و محاکمه عاملان آن بعمل آورند.

عمر حسن البشیر
عمر حسن البشیر

«نسل کشی و جنایت‌های جنگی»

به احتمال زیاد افراد مظنون که به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و نسل کشی در درگیری‌های دارفور تحت تعقیب هستند و از جمله آنها عمر البشیر، رئیس جمهور سابق به دادگاه کیفری بین‌المللی تحویل داده خواهند شد. عمر حسن البشیر از زمان برکناری او از قدرت در آوریل 2019 تاکنون در خارطوم زندانی است.

جنگ در دارفور زمانی آغاز شد که شورشیان از مناطق آفریقایی‌تبار جنوب صحرای سودان در سال 2003 شورشی را علیه رژیم خارطوم آغاز کردند.

دارفور
دارفور

«کشتار و تجاوز گروهی»

دولت البشیر در آن زمان با بمباران‌های هوایی و با استفاده از شبه‌نظامیان جنجوید به شورشیان واکنش نشان داد. گروه شبه‌نظامی جنجوید نیز متهم به ارتکاب جنایت‌های کشتار و تجاوز گروهی است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، در جنگ دارفور بیش از 300 هزار نفر کشته و 2.7 میلیون نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

دادگاه کیفری بین‌المللی عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق سودان را به ارتکاب جنایت‌های جنگی و نسل کشی در دارفور متهم می‌کند و از همین رو سال گذشته، دادستان کل سودان تحقیقات خود را درباره جنگ دارفور آغاز کرد.