.
.
.

هشدار آلمان به ایران: فرصت بازگشت به مذاکرات وین را از دست ندهید

هایکو ماس: امیدواریم تهران در نزدیک‌ترین زمان ممکن به میز مذاکرات بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که یک مقام اروپایی اخیرا از احتمال آغاز دور هفتم مذاکرات هسته‌ای وین میان ایران و قدرت‌های جهانی در اوایل ماه سپتامبر آینده خبر داده بود، کشورهای غربی طی فراخوان‌هایی از دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی خواسته‌اند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به میز مذاکرات بازگشته و فرصت گفت‌وگو را از دست ندهد.

در همین راستا هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، چهارشنبه 11 اوت، ضمن هشدار به ایران خواستار آن شد تا تهران بدون از دست دادن فرصت، در سریع‌ترین زمان ممکن به مذاکرات وین بازگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز هایکو ماس در برلین در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت«اگر مایل به ریسک در دستاوردهای وین نباشیم، نمی‌توان مذاکرات را تا بی‌نهایت ادامه داد.»

او همچنین افزود:« امیدواریم ایران در نزدیک‌ترین زمان ممکن به میز مذاکرات در وین بازگردد و این کار را با نرمش و آمادگی لازم برای دستیابی به توافق انجام دهد.»

وزیر خارجه آلمان پیشتر گفته بود که «گزینه بازگشت به توافق‌ هسته‌‌ای ایران تا ابد روی میز نخواهد ماند.»

نشست وین
نشست وین

در همین راستا امانوئل مکرون، رئيس جمهوری فرانسه نیز دوشنبه 9 اوت، در گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، خواستار بازگشت فوری این کشور به مذاکرات وین شده است. او از ایران خواست تا سریعا مذاکرات وین را با هدف پایان دادن به پرونده هسته‌ای این کشور از سر گیرد.

مکرون همچنین گفته بود که ایران باید بی‌درنگ به نقض‌‌ تعهداتش در توافق هسته‌ای سال 2015، پایان دهد.

این در حالی است که یک مقام اتحادیه اروپا اواخر هفته گذشته از احتمال از سرگیری هفتمین دور از مذاکرات وین، در اوایل ماه سپتامبر آینده، خبر داده بود.

شایان ذکر است که دور هفتم مذاکرات وین قرار بود اوایل ماه ژوئیه گذشته برگزار شود اما یک روز پس از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، بنا به درخواست تهران زمان آغاز دور هفتم این گفت‌وگوها تا روی کار آمدن دولت جدید در این کشور به تعویق افتاد.