.
.
.

سفر رئیس سازمان «سیا» به اسرائیل برای گفت‌وگو در مورد ایران

پس از حمله اخیر سپاه به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت»، بسیاری در وزارت خارجه آمریکا بازگشت ایران به برجام را بعید می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه پس از توقف مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، ایالات متحده در حال بررسی راه‌های جایگزین برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتم است، خبر می‌رسد که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا «سیا» به اسرائیل رفته است.

به گزارش «جروزالم پست»، سه‌شنبه 19 آگوست 2021، ایران در صدر دستور کار برنز طی سفر این هفته‌اش به اسرائیل قرار دارد. انتظار می‌رود که او روز چهارشنبه با نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت دیدار کند. برنز همچنین قرار است دیوید برنیع رئیس جدید سازمان اطلاعات و امنیت خارجی اسرائیل «موساد» را ملاقات کند.

گفته می‌شود که برنز با مجید فرج، رئیس سازمان اطلاعات «تشکیلات خودگردان فلسطین» در رام‌الله، و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار خواهد کرد.

یکی از گزینه‌هایی که آمریکا در حال بررسی آن است، کاهش تحریم‌ها در ازای توقف غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران است. با این حال، ایالات متحده هنوز رسماً خواستار بازگشت ایران به توافق هسته‌ای و آغاز دور بعدی مذاکرات برای «طولانی‌تر و محکم‌تر کردن» آن است.

مقامات آمریکایی و اروپایی نگران این هستند که ادامه نقض برجام توسط ایران تا جایی پیش برود که برجام اولیه را کاملا بی‌معنی کند. بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل هفته پیش ادعا کرد جمهوری اسلامی به طور بالقوه تنها ده هفته با تولید بمب اتم فاصله دارد.

به گفته «جروزالم پست»، پس از حملات اخیر سپاه به کشتی‌های مختلف در آب‌های خاورمیانه، از جمله نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت»، که طی آن یک شهروند رومانیایی و یک تبعه بریتانیایی کشته شدند، بسیاری در وزارت خارجه آمریکا بازگشت ایران به برجام را بعید می‌دانند.

بر اساس این پیش‌بینی، مقامات آمریکایی و اسرائیلی در حال آماده کردن جایگزین‌هایی برای این سناریو هستند. سفر مشاور دیپلماتیک نخست وزیر اسرائیل شیمریت میر به همراه مشاور امنیت ملی اسرائیل ایال هولاتا طی هفته گذشته به واشینگتن به همین منظور بود.