.
.
.

جزئیات تحریم‌های آمریکا علیه شماری از نهادهای بین‌المللی وابسته به ایران

این قانون به منظور تحریم افراد و نهادهایی که سلاح‌های خطرناک تحت بازرسی بین‌المللی را به ایران وارد یا از ایران خارج می‌کنند وضع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا، اخیرا چند گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران و چند شرکت سوری و روسی را به‌دلیل تعرضات موشکی و پهپادی اخیر سپاه پاسداران ایران در خاورمیانه مورد تحریم قرار داد.

بر مبنای اعلام وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه 9 آگوست 2021، کتائب حزب‌الله، عصائب اهل‌الحق، و حزب‌الله لبنان، که گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق و لبنان هستند، به علاوه دو نهاد سوری و سه شرکت روسی، مشمول این تحریم‌ها شدند. تحریم‌های جدید ادارات، سازمان‌ها و پرسنل دولتی ایالات متحده از امضای هرگونه قرارداد یا ارائه مجوز و کمک‌های دولتی آمریکا به این سازمان‌ها منع می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این سازمان‌ها بر اساس «قانون منع اشاعه تسلیحات ایران، کره شمالی و سوریه» در روز 29 ژوئیه تحریم شدند. این قانون در سال 2000 به منظور تحریم افراد و سازمان‌هایی که سلاح‌های خطرناک تحت بازرسی بین‌المللی را به ایران وارد یا از ایران خارج می‌کنند وضع شد، و بعداً تغییراتی یافت تا سوریه و کره شمالی را نیز شامل شود.

تحریم‌های جدید در پی حملات موشکی و پهپادی نیروهای شبه‌نظامی ایران به سایت‌های حساس نظامی و اطلاعاتی آمریکا در عراق طی ماه‌های اخیر صورت گرفت. قدرت گرفتن گروه‌های نیابتی ایران نگرانی‌هایی برای ایالات متحده، اسرائیل، و کشورهای خلیجی ایجاد کرده مبنی بر اینکه فناوری موشک‌های بالستیک، کروز، و پهپادی ایران می‌تواند به سمت مرزهای رقبای تهران در منطقه گسترش پیدا کند.

آمریکا و اسرائیل گفته‌اند که موشک‌های قاره‌پیما، سطح‌پیما، و هواپیماهای بدون سرنشین طراحی‌شده توسط ایران بارها پادشاهی عربی سعودی را هدف قرار داده‌اند؛ و پهپادها و مین‌های دریایی ایرانی کشتی‌های خلیجی و اسرائیلی را در آب‌های خاورمیانه مورد حمله قرار داده‌اند. آخرین مورد این حوادث، حمله پهپادی انتحاری به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب در هفته قبل بود. ایران مسئولیت تمامی این حملات را رد می‌کند.