فرانسه خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات وین شد

امانوئل مکرون: ایران باید به نقض توافق هسته‌ای پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئيس جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، خواستار بازگشت فوری این کشور به مذاکرات وین شده است.

مکرون در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد که ایران باید به نقض‌های صورت گرفته علیه توافق هسته‌ای سال 2015، پایان دهد.

بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، مکرون دوشنبه 9 اوت، طی رایزنی‌های تلفنی با رئیسی تاکید کرده که ایران باید«بی‌تاخیر همه فعالیت‌های هسته‌ای نقض کننده توافق هسته‌ای 2015 را متوقف کند».

رئیس جمهوری فرانسه همچنین از ایران خواست تا سریعا مذاکرات وین را با هدف پایان دادن به این پرونده از سر گیرد.

از سویی بنا به اعلام دفتر ریاست جمهوری ایران، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری این کشور در پاسخ به مکرون گفته است که این مذاکرات باید «حقوق جمهوری اسلامی ایران» را تضمین کند.

نهاد ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رئیسی در این مکالمه تلفنی تاکید کرده که در هر مذاکره‌ای باید حقوق مردم ایران و منافع کشورش حفظ شود.

ایران تاکنون 6 دور از مذاکرات هسته‌ای را در وین و بدون دستیابی به نتیجه ملموسی به پایان رسانده است. تهران همزمان با آن نیز به نقض تدریجی توافق هسته‌ای اقدام کرده است.

از طرفی زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات وین با پایان دولت روحانی به تعویق افتاده و به زمان روی کار آمدن دولت جدید به ریاست ابراهیم رئیس موکول شد.

شایان ذکر است که یک مقام ارشد در اتحادیه اروپا شنبه از آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات درباره توافق هسته‌ای خبر داده بود. این مقام اروپایی گفته که احتمالا دور هفتم از مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهانی در اوایل ماه سپتامبر آینده از سرگرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید