اتحادیه اروپا حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی را شدیدا محکوم کرد

اتحادیه اروپا حمله به نفتکش «مرسر استریت» را اقدام گستاخانه علیه حقوق بین‌الملل و تهدیدکننده صلح جهانی توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا با تاکید بر وجود شواهد غیر قابل انکار در حمله پهپادی جمهوری اسلامی به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت»، این اقدام را شدیدا محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «آی 24 نیوز»، جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و نایب رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، یکشنبه 8 آگوست در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اتحادیه اروپا قویا حمله غیرقانونی به کشتی تجاری مرسر استریت در نزدیکی جزیره مسیره عمان در 29 ژوئیه را محکوم می‌کند. این حمله که به کشته شدن یک شهروند اهل رومانی و یک تبعه بریتانیا منجر شد، هیچ توجیهی نداشته است.»

اتحادیه اروپا در بیانیه خود تاکید کرد: «چنین اقدامات خودسرانه و گستاخانه علیه حقوق بین‌الملل و تهدیدکننده صلح جهانی غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. آزادی دریانوردی باید مطابق قوانین بین‌المللی تضمین شود.»

بیانیه گروه هفت

پیشتر، در جلسه‌ پشت درهای بسته شورای امنیت سازمان ملل متحد که جمعه 6 آگوست به منظور بررسی حمله به مرسر استریت برگزار شد، وزرای خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه هفت» اعلام کردند که مطابق تمام شواهد موجود، ایران عامل حمله به این نفتکش بوده است.

اعضای گروه هفت افزودند که حکومت ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.

«مرسر استریت» یک نفتکش ژاپنیِ تحت مدیریت شرکت «زودیاک ماریتایم» اسرائیل بود که با پرچم لیبریا دریانوردی می‌کرد. این نفتکش 29 ژوئیه در نزدیکی سواحل عمان در دریای عرب مورد حمله پهپادی قرار گرفت و دو پرسنل تبعه بریتانیا و رومانی آن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه‌ای که بریتانیا، به عنوان رئیس دوره‌ای گروه هفت منتشر کرد، آمده است: «همه شواهد موجود آشکارا به ایران اشاره می‌کند. این حمله هیچ توجیهی نداشت. رفتار ایران، در کنار حمایت‌اش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.»

آسیب به نفتکش مرسر استریت
آسیب به نفتکش مرسر استریت

پهپاد تولید ایران

به گزارش خبرگزاری «سی.اِن.اِن»، سنتکام، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک تیم تخصصی وزارت دفاع آمریکا به این نتیجه رسیده که پهپاد مورد استفاده در حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت تولید ایران بوده است.

در این بیانیه آمده است که تیم کارشناسی که از ناو رونالد ریگان به کشتی مرسر استریت اعزام شده است، نتیجه گرفته‌اند که این کشتی توسط یک هواپیمای بدون سرنشین «پر از مواد منفجره جنگی» هدف قرار گرفته است.

کارشناسان بریتانیایی و اسرائیلی که در مقر ناوگان پنجم آمریکا در منامه شواهد را بررسی کردند، با متخصصان وزارت دفاع آمریکا موافقند که پهپاد انتحاری ساخت ایران بوده است.

بیانیه سنتکام تاکید کرده که «طراحی و تولید پهپادهای انتحاری در ایران روندی رو به رشد داشته و استفاده از آنها در منطقه افزایش یافته است. این پهپادها فعالانه توسط ایران و نیروهای وابسته به آن علیه نیروهای ائتلاف در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به اهدافی در سعودی و عراق حمله می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید