.
.
.

انتقاد کانون مدافعان حقوق بشر از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی

در این بیانیه از انتخاب رئیسی به‌دلیل «عملکرد ضد حقوق بشری» او به‌عنوان «فاجعه‌ حقوق بشری» نام برده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران به عنوان یکی از ناقضان جدی حقوق بشر نام برد و از بی‌توجهی اتحادیه اروپا نسبت به این مسئله انتقاد کرد.

کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در بیانیه‌ای که شنبه، 16 مرداد منتشر کرده، حضور مقام اروپایی در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی را «در تناقض آشکار با اهداف حقوق بشری» اتحادیه اروپا دانسته است.

این سازمان حقوق بشری با اشاره به اینکه رئیسی از طریق یک «انتخابات غیرسالم و نامنصفانه و مهندسی‌شده» به این منصب دست یافته، نوشته است: «سفر آقای انریکه مورا با بی‌توجهی کامل این نهاد بین‌المللی نسبت به جامعه مدنی و به‌ویژه فعالان حقوق بشر ایران بود و صرفاً با ملاقات‌هایی با مقامات حکومتی همراه شد که از این حیث به شدت مورد انتقاد کانون مدافعان حقوق بشر است.»

حضور نماینده‌ای از اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید ایران موجی از انتقادات را برانگیخته است.

پیش‌تر سازمان «عفو بین‌الملل»، با انتشار فراخوان توییتری نسبت به حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی اعتراض کرده بود. هدف از اعلام این فراخوان این بود که جهانیان از انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و رهبران جهان بخواهند تا علیه مصونیت حاکم در ایران برای جنایات علیه بشریت مرتبط با کشتار 67 سخن بگویند و برای تامین عدالت اقدام کنند.

«سازمان حقوق بشر ایران» نیز در بیانیه‌ای از شرکت هیئت‌های خارجی در مراسم تحلیف رئیسی انتقاد کرده و آن را «چشم‌پوشی بر جنایت علیه بشریت» خوانده بود.

مراسم تحلیف رئیسی در 14 مرداد با حضور سران برخی کشورها و نماینده حوثی‌های یمن، حزب‌الله و رهبران حماس تحت تدابیر امنیتی برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم