.
.
.

«گروه هفت» ایران را به حمله به نفتکش «مرسر استریت» متهم کرد

کارشناسان بریتانیایی و اسرائیلی با متخصصان وزارت دفاع آمریکا موافقند که پهپاد انتحاری ساخت ایران بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در جلسه‌ پشت درهای بسته شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز جمعه 6 آگوست 2021 به منظور بررسی حمله به نفتکش «مرسر استریت» در سواحل عمان برگزار شد، وزرای خارجه هفت کشور صنعتی بزرگ موسوم به «گروه هفت» اعلام کردند که مطابق تمام شواهد موجود، ایران عامل حمله به این نفتکش بوده است، و افزودند که حکومت ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.

«مرسر استریت» یک نفتکش ژاپنیِ تحت مدیریت شرکت «زودیاک مَریتایم» اسرائیل بود که با پرچم لیبریا دریانوردی می‌کرد. این نفتکش هفته پیش در تاریخ 30 ژوئیه در نزدیکی سواحل عمان در دریای عرب مورد حمله پهپادی قرار گرفت، و در جریان این حمله دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی آن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه‌ای که رئیس دوره‌ای گروه هفت، بریتانیا منتشر کرد، در سرزنش حکومت ایران آمده است: «همه شواهد موجود آشکارا به ایران اشاره می‌کند. این حمله هیچ توجیهی نداشت. رفتار ایران، در کنار حمایت‌اش از نیروهای نیابتی و بازیگران مسلح غیردولتی، تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.»

در همین حال، به گزارش خبرگزاری «سی.اِن.اِن»، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک تیم تخصصی وزارت دفاع آمریکا به این نتیجه رسیده که پهپاد پشت حمله مرگبار به مرسر استریت تولید ایران بوده است.

در این بیانیه آمده است که تیم پژوهشی که از ناو رونالد ریگان به کشتی مرسر استریت اعزام شده است، نتیجه گرفته‌اند که این کشتی در 30 ژوئیه در سواحل عمان توسط یک هواپیمای بدون سرنشین «پر از مواد منفجره جنگی» هدف قرار گرفته است.

به گزارش سنتکام، مرسر استریت در 29 ژوئیه دو حمله ناموفق پهپادی را پشت سر گذاشته بوده است. کارشناسان بریتانیایی و اسرائیلی که در مقر ناوگان پنجم آمریکا در منامه شواهد را بررسی کردند، با متخصصان وزارت دفاع آمریکا موافقند که پهپاد انتحاری ساخت ایران بوده است.

سنتکام نتیجه می‌گیرد که «استفاده از پهپادهای انتحاری یک‌بار‌مصرف و طراحی و تولیدشده در ایران روندی رو به رشد در منطقه است. این پهپادها فعالانه توسط ایران و نیروهای وابسته به آن علیه نیروهای ائتلاف در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به اهدافی در سعودی و عراق حمله کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم