راهپیمایی اعتراضی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در تورنتو

باز کردن پرونده‌ جنایی، پایان دادن هرچه زودتر به مذاکرات و بردن پرونده به ایکائو خواسته‌های اصلی خانواده قربانیان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خانواده‌ها و بستگان قربانیان پرواز 752 هواپیمای اوکراینی، به همراه جمعی از ایرانیان مقیم کانادا، اندکی پس از مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، برای درخواست اجرای عدالت برای عاملان سرنگونی این پرواز دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

Advertisement

این در حالی است که مقامات رسمی در ایران، با وجود مطلع بودن از سرنگونی این هواپیما توسط موشک‌های سپاه، تا سه روز با دروغگویی و انکار، سعی در پنهان کردن واقعیت داشتند.

حکومت ایران در نهایت با پیگیری و انتشار مدارک و اسنادی توسط دولت‌های خارجی از جمله آمریکا، بریتانیا، کانادا و استرالیا «مجبور» به پذیرش سرنگونی این هواپیما توسط موشک‌های سپاه شد.

راهپیمایی اعتراضی پنج‌شنبه 5 اوت از کویین پارک تا میدان نیتن‌فیلیپس با همراهی ایرانیان ساکن تورنتو، شماری از نمایندگان پارلمان کانادا، فعالان مدنی و حقوق بشر و همچنین علی احساسی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان کانادا انجام شد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز که همسر و فرزند خردسالش را در این فاجعه از دست داده‌ است در سخنرانی خود از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به شدت انتقاد کرد.

او در بخشی از بیانیه‌ای که قرائت کرد در این‌باره گفت: «امروز سوال این است که نماینده اتحادیه اروپا در ضیافت تاریکی و جنون چه می‌کند. بوسه بر دستان امپراطور ترس و کشتار چه تناسبی با ژست‌های دفاع از حقوق بشر دارد؟»

اسماعیلیون همچنین با اشاره به عضویت ابراهیم رئیسی و حسن روحانی به عنوان اعضای شورای عالی امنیت در زمان سرنگونی هواپیما افزود : «آنها در شب سرنگونی پرواز 752 دستور به باز گذاشتن آسمان دادند.»

این درحالی است که در روز تحلیف ابراهیم رئیسی پروازها بر حریم آسمان ایران ممنوع اعلام شد اما در شب حمله موشکی به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق برای گرفتن انتقام کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس که هر لحظه امکان درگیری نظامی وجود داشت این اقدام صورت نگرفت.

سخنگوی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی با اشاره به درخواست خانواده‌ها برای روشن شدن حقیقت و محاکمه عاملان این کشتار افزود: «ما خواهان تحقیق درباره جنایت هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی هستیم ولی پلیس فدرال کانادا می‌گوید برای انجام تحقیقات مستندات کافی ندارد. پیکر 176 مرد و زن و کودک و یک کودک به دنیا نیامده روی دست ما مانده است و چه دلیلی از این مهم‌تر.»

اسماعیلیون از دولت کانادا خواست در اسرع وقت پرونده هدف قراردادن پرواز پی‌اس 752 را به سازمان جهانی هوانوردی غیرنظامی و بعد بعد دادگاه لاهه ببرد.

او همچنین از عملکرد سازمان بین‌المللی هوانوردی «ایکائو» انتقاد و آن را یک بی‌تفاوتی کامل قلمداد کرد.

حامد اسماعیلیون با ذکر اینکه هیچکدام از گزارش‌های منتشرشده تا امروز کمکی به کشف حقیقت نکرده است افزود: «در جمهوری اسلامی گاه با تکان دادن سر حکم به ترور آدم‌ها داده‌اند چون آن‌ها استاد کتمان حقیقت هستند» و با جنایتکاران جز با فشار بین‌المللی نمی‌توان صحبت کرد.

سخنگوی خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی در پایان گفت: «باز کردن پرونده‌ی جنایی، بردن این پرونده به ایکائو و پایان دادن هرچه زودتر به مذاکرات مهم‌ترین خواسته‌های ما هستند. ما ماه‌ها و سال‌ها صبر نمی‌کنیم و اگر این خواسته‌ها اجابت نشوند چند هفته‌ی دیگر با جمعیت بزرگتری به همین میدان برمی‌گردیم.»

با ادامه سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده قربانیان این پرواز برای روشن شدن حقیقت، جمهوری اسلامی همچنان فشارهایی را با تهدید بر این خانواده‌ها و وابستگان این قربانیان وارد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم