.
.
.

پیام کوتاه آمریکا به رئیس‌جمهوری جدید ایران؛ به روند دیپلماسی بازگردید

ایالات متحده به رئیسی یادآوری کرد که از منافع ملی و منافع هم پیمانانش دفاع خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که پیام ایالات متحده به ابراهیم رئیسی بسیار ساده و مختصر است، اعلام کرد که آمریکا منتظر رفتار دولت جدید ایران است.

پرایس شامگاه پنج‌شنبه 14 مرداد در نشست خبری گفت: «پیام ما به رئیس جمهوری جدید ایران بسیار ساده است: ایالات متحده از امنیت ملی خود و منافع هم‌پیمانانش دفاع خواهد کرد.»

او ادامه داد: «امیدواریم ایران از فرصت پیش آمده برای استفاده از رویکرد دیپلماتیک استفاده کند.»

بازگشت به مذاکرات

ایالات متحده همچنین پس از سخنان رئیسی درباره حمایت از «طرح دیپلماتیک برای لغو تحریم‌ها»، خواستار بازگشت سریع ایران به مذاکرات وین با هدف احیای برجام شد.

پرایس تاکید کرد‌ که اگر رئیسی در گفته‌هایش مبنی بر لغو تحریم‌ها صادق است، این دقیقا همان چیزی است که در مذاکرات وین بر سر آن مذاکره می‌شود.

فرصت محدود

پرایس تاکید کرد که دولت جو بایدن توافق در مذاکرات را عامل ایجاد محدودیت‌های دائمی و قابل راستی‌آزمایی علیه برنامه اتمی ایران می‌داند.

او افزود که پیشنهاد لغو تحریم‌ها مقابل بازگشت ایران به تعهدات برجامی تا ابد ادامه ندارد. وی ادامه داد: «این پیشنهاد اولویت اول آمریکا است. امیدواریم ایرانی‌ها نیز با سرعت و اهمیت مضاعف به آن بنگرند.»

مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام از اواسط فروردین سال جاری میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد و تاکنون 6 دور از آن بدون رسیدن به نتیجه مشخصی برگزار شده است.

این مذاکرات در 29 خرداد یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران که به پیروزی ابراهیم رئیسی انجامید، متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم