.
.
.

غزل شارمهد: سیاستمداران حقوق بشر را فدای منافع سیاسی و اقتصادی نکنند

جمهوری اسلامی شماری از تظاهرکنندگان سال 1388 را به اتهام عاملیتِ «انجمن پادشاهی ایران» و «گروه تندر» به جرم «محاربه» اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمشید شارمهد، کنشگر 66 ساله ایرانی-آلمانی مخالف جمهوری اسلامی و مقیم لس‌‌آنجلس بود که به ادعای مقامات امنیتی ایران، پس از سفر به خاورمیانه در مرداد ماه 1399 طی «عملیاتی پیچیده» بازداشت شد. آخرین خبرها حاکی از این است که شارمهد طی سفری به عمان ربوده شده و از آنجا به ایران انتقال یافته است.

غزل شارمهد، دختر جمشید شارمهد، در گفتگویی اختصاصی به «العربیه فارسی» می‌گوید اکنون 370 روز از ربوده شدن پدرش می‌گذرد، و تصور اینکه در این مدت چه بر او گذشته است، از قوه‌ ادراک وی خارج است. او می‌گوید تلاش‌های خانواده‌اش برای اینکه نماینده‌ای از سفارت آلمان در تهران به ملاقات پدرش برود تا به امروز بی‌نتیجه مانده است.

غزل شارمهد و جمشید شارمهد
غزل شارمهد و جمشید شارمهد

به گفته دختر شارمهد: «در این دوران سخت و دردناک تنها امکان من رو آوردن به افکار عمومی جهان بوده است، تا درد ربوده و به گروگان گرفته شدن پدرم و محرومیت‌اش از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی را بیان کنم. بدین‌وسیله از کنشگران و جمعیت‌های مدافع حقوق بشر می‌خواهم تا با تاکید بر اهمیت حقوق انسان، از قربانی شدن این حقوق برای منافع سیاسی و اقتصادی سیاستمداران جلوگیری کنند.»

طبق گفته غزل، پدرش تمام این مدت را در حبس انفرادی گذرانده است، و از هر گونه تماس انسانی ‌و حق داشتن وکیل مستقل محروم بوده است. خانواده شارمهد نمی‌دانند که جمشید دقیقا کی و کجا و چگونه ربوده شده است، چه اتهاماتی به او وارد کرده‌اند، او را به چه اعتراف‌هایی وادار کرده‌اند، در چه شرایط جسمی و روحی به سر می‌برد، و او را در کدام زندان رسمی یا مخفی نگه‌داری می‌کنند.

غزل شارمهد با آرزوی «جهانی بهتر از طریق کنشگری برای دموکراسی و حقوق بشر»، می‌گوید: «به نظر من فشارهای بین‌المللی که انسان‌های آزادی‌خواه و دموکرات بر حکومت‌های دیکتاتوری و ضد بشری وارد می‌آورند، به طور خاص به دفاع از حقوق انسانی و نجات جان افرادی مانند پدر من می‌انجامد، و به طور عام تلاشی شایسته برای برای در امان نگه داشتن جهان از دست نیروهای شر است.»

گفتنی است که پس از ناپدید شدن فرود فولادوند در سال 2007، که بنیانگذار دو تشکل «انجمن پادشاهی ایران» و «گروه تندر»، جمشید شارمهد به تدریج به عنوان چهره اصلی این دو تشکل پادشاهی‌خواه ظهور کرد.

جمهوری اسلامی این دو گروه را عامل چندین عملیات «بمب‌گذاری» و «تروریستی» در ایران معرفی کرده ‌است؛ و در جریان تظاهرات سراسری در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 در ایران، چندین نفر را به اتهام عاملیتِ این دو گروه و به جرم «محاربه» به اعدام و حبس بلندمدت محکوم کرد. برخی وابستگان به انجمن پادشاهی این اتهامات را رد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم