طرح دو سناتور برای اعطای نشان افتخار به گروگان‌های پیشین آمریکایی در ایران

امسال چهلمین سالگرد آزادی دیپلمات‌ها و بازگشت آنها از ایران به آمریکاست، و 34 نفر از آن‌ها هنوز زنده هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در اقدامی دوحزبی، سنای آمریکا، طرح «اعطای مدال طلای کنگره به گروگان‌های ایران» را به افتخار 52 دیپلمات آمریکایی که بعد از انقلاب اسلامی در ایران به مدت 444 روز توسط جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شدند ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سناتور روبیو در سنای آمریکا، چهارشنبه 4 آگوست 2021، مارکو روبیو سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا و آلکس پادیا، سناتور دموکرات کالیفرنیا حامیان اصلی این طرح هستند، و جان کورنین سناتور جمهوری‌خواه از تگزاس، و سناتورهای دموکرات الیزابت وارن از ماساچوست، پتی موری از وایومینگ، و بن ری لوجان از نیومکزیکو از آن حمایت می‌کنند.

Advertisement

به گفته روبیو: «همچنان که ایران شهروندان آمریکایی را گروگان می‌گیرد، افتخار دارم که از 52 نفر آمریکایی، از جمله سه فلوریدیایی، که در بحران گروگان‌گیری ایران در سال 1979 اسیر شده بودند، تقدیر کنم. با اعطای مدال طلای کنگره، ما از شجاعت و ایستادگی هموطنان آمریکایی خود، که اولین افرادی بودند که توسط رژیم شیطانی تهران گروگان گرفته شدند، قدردانی می‌کنیم.»

پادیا هم گفت: «چهل سال پیش، ملت گرد هم آمدند تا بازگشت 52 میهن‌پرست را پس از بیش از یک سال اسارت تحت شرایط وحشیانه جشن بگیرند. پایداری، سرسختی، و شجاعت این قهرمانان آمریکایی هرگز نباید فراموش شود. شهامت آنها شایسته تقدیر توسط بالاترین افتخار غیرنظامی کنگره، یعنی مدال طلای کنگره است.»

«دانشجویان خط امام» در تاریخ 4 نوامبر 1979، با حمله به سفارت ایالات متحده و اشغال آن بر خلاف عرف بین‌المللی مصونیت دیپلماتیک، 52 دیپلمات آمریکایی را به گروگان گرفتند. به گفته وبسایت روبیو، در 444 روزی که به دنبال آمد، این گروگان‌ها تحت شکنجه شدید جسمی و روحی، شامل اعدام‌های ساختگی، ضرب و شتم، سلول انفرادی، و شرایط نامساعد زندگی قرار گرفتند، و با این وجود «از امضای اعترافات دروغین در محکومیت ایالات متحده امتناع ورزیدند.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سناتور روبیو، امسال چهلمین سالگرد آزادی دیپلمات‌های آمریکایی‌ و بازگشت آنها به میهن است. 34 نفر از آن گروگان‌ها هنوز زنده هستند، و برخی‌شان هنوز که هنوزه از «آثار دائمی آسیب ناشی از اسارت» رنج می‌برند. مدال طلای کنگره بالاترین افتخار شهروندی است که کنگره آمریکا می‌تواند به آنها اعطا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم