عفو بین‌الملل: جنایت علیه بشریت بر مراسم تحلیف رئیسی سایه انداخته است

عفو بین‌الملل: قرارگرفتن رئیسی در جایگاه ریاست‌جمهوری «نمودی فجیع از قصور جامعه بین‌المللی در رسیدگی به بحران مصونیت ساختاری در ایران» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان «عفو بین‌الملل»، در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، اعلام کرد که «جنایات علیه بشریت» بر مراسم تحلیف او به‌عنوان رئيس‌جمهوری ایران «سایه‌ای سهمگین» انداخته است و رئیسی باید به‌دلیل نقشش در این جنایات تحت تحقیقات کیفری قرار گیرد.

عفو بین‌الملل می‌گوید جامعه بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا که قرار است نماینده‌ خود را به مراسم تحلیف بفرستد، باید تعهد خود برای مبارزه علیه مصونیت حاکم بر ایران برای اعدام‌های فراقضایی و سایر موارد قتل،‌ ناپدیدسازی قهری و شکنجه را به صورت علنی نشان دهند.

این نهاد حقوق‌بشری گفت که رهبران جهان باید از شورای حقوق بشر سازمان ملل بخواهند تا یک سازوکار تحقیق و پاسخگویی مستقل در خصوص ایران برای جلوگیری از تکرار چرخه‌ خونریزی و تامین عدالت و پاسخگویی برای قربانیان و بازماندگان ایجاد کنند.

پس از آن که اتحادیه اروپا تصمیم برای فرستادن انریکه مورا، نماینده این اتحادیه به مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی گرفت، این اقدام با موجی از اعتراض‌ها همراه شد.

مجموعه‌ای از سازمان‌های حقوق بشری و سازمان‌های سیاسی متعلق به ملیت‌های ایرانی مخالف حکومت تهران هم روز گذشته، در بیانیه‌ای مشترک، از اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر فرستادن نماینده به مراسم تحلیف رئیسی، شدیدا انتقاد کردند.

امضاکنندگان با انتقاد از «استانداردهای دوگانه» اتحادیه اروپا در باب حقوق بشر نوشته‌اند: «فرستادن انریکه مورا به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به این معناست که اتحادیه اروپا به مردم خاورمیانه و ایران می‌گوید که یا باید سفیدپوست باشید، یا باید برای به دست آوردن کرامت انسانی و حق زندگی به اروپا فرار کنید.»

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، مورا وارد ایران شده است. قرار است استفان کلمنته، سفیر اتحادیه اروپا در وین و برنو شول رئیس میز اقدام ایران در اتحادیه اروپا او را همراهی ‌کنند.

قرار است امروز پنج شنبه 14 مرداد مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی در مجلس ایران برگزار شود.

او در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات 1400، در پاسخ به سوالی درباره قرار دادن نامش در لیست تحریم‌ها به‌دلیل نقشش در اعدام‌های دسته جمعی سال 67، گفت که او «همواره مدافع حقوق بشر» بوده است.

رئیسی در توجیه قتل‌های زندانیان در دهه 60 گفته است که آنها «کسانی بودند که اخلال در حقوق انسان‌ها ایجاد کردند. دست به اقدامات داعشی زدند. دست به اقدامات ضد امنیتی زدند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم