بریتانیا: ایران را به خاطر اقدامات بی‌ثبات کننده آن مجازات خواهیم کرد

دومینیک راب: به حمله ایران به نفتکش «میرسر استریت» پاسخی هماهنگ خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا همزمان با مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، گفت؛«ایران، چنانچه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید آن رفتار خصمانه اختیار کند، هزینه خواهد پرداخت.» راب تاکید کرد که نحوه تعامل بریتانیا با ایران بر سر دو راهی قرار گرفته است.

دو مینیک راب پنج‌شنبه، 5 اوت، ضمن تاکید این‌که حمله ایران به نفتکش «میرسر استریت» بی‌پاسخ نخواهد ماند، گفت کشورش متعهد شده تا ایران را به خاطر اقدامات بی‌ثبات کننده و تهدیدآمیز آن علیه کشتیرانی بین‌المللی مجازات کند.

راب همچنین گفت که کشورش به حمله ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان «پاسخی هماهنگ» خواهد داد.

نفتکش آسفالت پرنسس
نفتکش آسفالت پرنسس

آمادگی اسرائیل برای حمله به ایران

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا پس از آن بیان شد که بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل آمادگی کشورش برای حمله به ایران را اعلام کرد.

گانتز با بیان این‌که حکومت ایران «تهدیدی علیه اسرائیل، خاورمیانه و همه جهان» است از آمادگی کشورش برای حمله به ایران خبر داد.

گانتز، پنج شنبه 14 مرداد در گفت‌وگو با وبگاه «وای نت» گفت: «ایران در تلاش است که اسرائیل را همزمان در چندین جبهه به چالش بکشد به‌‌همین دلیل توانایی‌هایش در لبنان و غزه را تقویت می‌کند، به تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه اقدام می‌کند و از حوثی‌ها در یمن پشتیبانی می‌کند.»

او همچنین ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای توانمندی‌های اسرائیل برای مقابله با چالشها و تهدیدهای همزمان ایران در جبهه‌های متعدد، اظهار داشت که دنیا باید از نیروی نظامی برای متوقف کردن تهدید ایران استفاده کند.

شایان ذکر است که از هفته گذشته و به دنبال حمله پهپادی مرگبار ایران به نفتکش اسرائیلی «میرسر استریت» حامل پرچم لیبریا در دریای عمان که طی آن دو خدمه این کشتی، یکی تبعه بریتانیا و دیگری تبعه رومانی، کشته شدند و همچنین تلاش نیروهای ایرانی برای ربودن کشتی «آسفالت پرنسس» در خلیج عمان، این منطقه وارد مرحله جدیدی از تنش‌ها شده است.

بریتانیا، رومانی و لیبریا از این اقدام خصمانه ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت بردند و قرار است فردا جمعه نشستی در شورای امنیت برای رسیدگی به پروند تشکیل شود.

همچنین ایالات متحده آمریکا توافق کردند که با هماهنگی و همکاری هم‌پیمانان خود پاسخی گروهی و هماهنگ به تهدیدها و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران بدهند.

ایران اما ضمن شانه خالی کردن از مسئولیت، ارتباط با این حوادث را انکار کرد، با این وجود اما حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران چهارشنبه، در واکنش به تهدیدهای آمریکا و اروپا در پاسخ به حمله نیروهای ایرانی به نفتکش‌ها در دریای عمان، گفت: «برای هر سناریویی آمادگی داریم. قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش‌های سخت آماده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم