آمریکا جزئیات تازه‌ای از اقدام به ربایش کشتی «اسفلت پرنسس» را فاش کرد

هواپیماهای آمریکایی از نظامیان ایرانی در هنگام ورود به کشتی عکس‌برداری کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مقام آمریکایی درباره حادثه کشتی «آسفلت پرنسس» گفت که تعدادی مسلح که لباس گارد ساحلی ایران را بر تن داشتند به زور وارد این کشتی شده و با ضرب و شتم پرسنل آن به برخی تجهیزات کشتی آسیب جدی وارد کردند.

وبگاه «بیزنس اینسایدر»، به نقل از این مقام مسئول آمریکایی نوشت که مهاجمان پس از هفت ساعت اشیایی را با خود برده و از کشتی خارج شدند.

این مقام آمریکایی ادامه داد که هواپیماهای آمریکایی از لحظه ورود افراد مسلح ایرانی به کشتی عکس‌هایی گرفته‌اند و تاکید کرد که مهاجمان اشیایی را با خود از کشتی برده‌اند.

او خاطرنشان کرد که حادثه مذکور شبیه بازرسی نیروهای ایرانی بوده اما همه نشانه‌های یک دزدی دریایی را داشته است.

جزئیات حادثه

پیشتر بریتانیا اعلام کرده بود که تلاش برای ربودن کشتی «آسفلت پرنسس» در نزدیکی سواحل امارات توسط افراد مسلح ایرانی پس از رسیدن دو کشتی جنگی آمریکایی و عمانی با شکست روبرو شد.

منابع بریتانیایی تاکید کردند که افراد مسلح ایرانی کوشیدند کشتی مذکور را به سوی سواحل ایران منتقل کنند اما پرسنل با خاموش کردن موتورهای کشتی مانع از ربودن آن شدند.

از سویی، برخی وبگاه‌های تخصصی تجارت دریایی اعلام کردند پیام‌های کمک از سوی این کشتی را شنیده‌اند که طی آن یکی از پرسنل می‌گوید: «5 الی 6 ایرانی مسلح بر روی عرشه کشتی حضور دارند.»

عمان نیز چهارشنبه اعلام کرد که پس از حادثه کشتی اسفلت پرنسس، گشت‌های دریایی و هوایی متعددی برای شناسایی و بررسی علت آن حادثه و جهت حفظ امنیت کشتیرانی در آب‌های آزاد انجام داده است.

تکذیب ایران

طی روزهای اخیر و در پی هجوم پهپادی به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در دریای عرب که به کشته شدن دو پرسنل تبعه بریتانیا و رومانی آن انجامید، تنش میان اسرائیل و ایران به‌شدت افزایش یافت.

همزمان سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران هر گونه مسئولیت تهران در این حادثه را رد کرد. او همچنین گزارش‌ها در رابطه با ربودن یک کشتی دیگر توسط نیروهای مسلح ایران در نزدیکی امارات را نادرست دانست.

پیشتر نشریه بریتانیایی «لویدز لایست» و شرکت امنیت دریایی «دریاد گلوبال» اعلام کردند کشتی «اسفلت پرنسس» که با پرچم کشور پاناما حرکت می‌کند چهارشنبه 13 مرداد مورد هجوم افراد مسلح با هدف ربایش آن قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم