ند پرایس: آمریکا آماده از سرگیری دور هفتم مذاکرات غیر مستقیم با ایران است

پرایس در رابطه با شرکت انریکه مورا در مراسم تحلیف رئیسی گفت این تصمیم مربوط به خود اتحادیه اروپا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که واشینگتن آماده بازگشت به وین برای از سرگیری مذاکرات غیر مستقیم مربوط به احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه 12 مرداد، در جلسه‌‌ای با خبرنگاران گفت ما آماده‌ایم به وین بازگردیم و به مذاکره غیر مستقیم بنشینیم و «در ضمن، این ایران است که باید تصمیم بگیرد که چگونه در این مسیر می‌خواهد پیش برود.»

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به‌دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است.

مذاکرات اتمی در وین یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ایران متوقف شد و هنوز معلوم نیست چه وقت از سر گرفته می‌شود.

آزادی زندانیان آمریکایی در ایران

ند پرایس در پاسخ به پرسشی در خصوص خبر روز گذشته وب‌سایت «نور نیوز» در مورد «توقف مبادله زندانیان» از سوی دولت جدید ایران گفت که دولت جو بایدن همواره آزادی آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران در بازداشت هستند را یک «اولویت مسلم» برای خود می‌داند و تا زمانی که آن‌ها دوباره به خانه‌هایشان بازنگشته‌اند این دولت دست از تلاش بر نمی‌دارد.

«نور نیوز»، وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، سه‌شنبه 12 مرداد، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که ایران قبلا با «اهداف حقوق بشری» حاضر به «تبادل‌ موردی» زندانیان با آمریکا شده بود اما با «عهدشکنی» دولت بایدن، «موضوع تبادل به شکل کنونی را از دستور کار خارج کرده است».

بر اساس این گزارش، بنا بر این بوده است که «پس از آزادی 4 زندانی ایران در برابر 4 زندانی آمریکایی، 7 میلیارد دلار از منابع مالی ایران نیز آزاد شود، اما مقامات آمریکا اعلام کردند که این معامله نیز منوط به موفقیت مذاکرات برجام است» به همین دلیل جمهوری اسلامی دیگر «تمایلی به پیگیری مبادله زندانیان ندارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم