شکایت بریتانیا، رومانی ولیبریا به شورای امنیت درباره حمله ایران به نفتکش اسرائیلی

آمریکا: به حمله‌ ایران به نفتکش اسرائیلی«به زودی پاسخ داده خواهد شد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حمله پهپادی هفته گذشته ایران به نفتکش «میرسر استریت» حامل پرچم لیبریا و تحت مدیریت اسرائیل در دریای عمان، که منجر به کشته شدن دو خدمه آن، یکی تبعه بریتانیا و دیگری رومانیایی شد، کشورهای بریتانیا، رومانی و لیبریا درباره این اقدام ایران به شورای امنیت سازمان ملل شکایت بردند.
کشورهای بریتانیا، رومانی و لیبریا سه‌شنبه، 3 اوت، در شکایتی به شورای امنیت ابلاغ کردند که «به احتمال بسیار زیاد» ایران هفته گذشته با استفاده از پهپاد یا بیش از آن اقدام به حمله خونین به نفتکش میرسر استریت در دریای عمان کرده است.
این 3 کشور در نامه‌ای به شورای امنیت که خبرگزاری «رویترز» از متن آن مطلع شده است، گفته‌اند که «این حمله به ایمنی و امنیت حمل و نقل بین‌المللی ضرر رسانده‌ و آن را به مخاطره انداخته است و نقض آشکار قانون بین‌المللی است.. جامعه بین‌المللی باید این اقدام ایران را محکوم کند.»
ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد که به حمله ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان «به زودی پاسخ داده خواهد شد.»
در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت:« در ارتباط با دادن پاسخ مناسب در حال رایزنی با دولت‌ها در منطقه و خارج از آن هستیم و به زودی پاسخ مناسب داده خواهد شد.
از سویی پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» در واکنش به حمله ایران به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:«به همراه هم‌پیمانانمان حمله اخیر به نفتکش میرسر استریت در دریای عمان را به شدت محکوم می‌کنیم. همچنین به رومانی و بریتانیا به خاطر خسارت‌های انسانی وارده، تسلیت می‌گوییم.»
در این بیانیه همچنین آمده است:«آزادی کشتیرانی حق اساسی همه هم‌پیمانان ناتو است و طبق قوانین بین‌المللی نباید مانع از آن شد.»
در پایان این بیانیه گفته شده:«بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و رومانی به این نتیجه رسیده‌اند که ایران به احتمال خیلی زیاد در این حادثه مسئول است. هم‌پیمانان ناتو همچنان درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه نگرانند و از تهران می‌خواهند که به تعهدات بین‌المللی‌اش احترام بگذارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید