.
.
.

رومانی سفیر ایران را به‌دلیل «نقش تهران» در حمله به نفتکش اسرائیلی فراخواند

طی حمله پهپادی به نفتکش مرسر استریت دو پرسنل رومانیایی و بریتانیایی آن کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رومانی، در پی کشته‌شدن یکی از شهروندانش در حمله به نفتکش اسرائیلی با متهم کردن تهران، سفیر ایران در بخارست را فرا خواند.

وزارت خارجه رومانی در بیانیه‌ای گفته شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد هجوم به نفتکش «مرسر استریت» با برنامه‌ریزی ایران و توسط پهپادهای این کشور انجام پذیرفته است.

دولت رومانی با یادآوری حق خود در نشان دادن «واکنش مناسب» به کشته شدن شهروندش، تاکید کرده که «حمله به هدف غیرنظامی، که به تلفات انسانی و خسارت جدی منجر شده است، هیچ توجیهی ندارد و باید به‌شدت در سطح بین‌المللی محکوم شود.»

نفتکش «مرسر استریت» که تحت مدیریت شرکت زودیاک متعلق به ایال اوفر، میلیاردر اسرائیلی است، پنج‌شنبه 7 مرداد در دریای عرب هدف حمله پهپادی قرار گرفت و در پی آن‌ یک شهروند رومانی ‌‌و یک بریتانیایی کشته شدند.

اسرائیل، آمریکا و بریتانیا اعلام کردند که شواهدی از دست داشتن ایران در هجوم به این نفتکش در دست دارند.

اشتباه بزرگ

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، حمله ایران به کشتی اسرائیلی در دریای عرب را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرد و اظهار داشت ایران بزدلانه از پذیرش حمله به کشتی اسرائیلی شانه خالی می‌کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز درباره هدف قرارگرفتن نفتکش اسرائيلى در دریای عرب گفت: «حمله ایران به نفتکش در دریای عرب غیر قابل توجیه است.»

بلینکن شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که «واشینگتن در حال هماهنگی با شرکا و دولت‌ها برای ایجاد پاسخ مناسب به ایران است.»

همزمان، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا، که یک شهروند کشورش در این حادثه کشته شده، ایران را متهم کرد که مسئول حمله «عمدی و هدفمند» به یک نفتکش وابسته به اسرائیل است.

او افزود: «بریتانیا با همکاری شرکای بین‌المللی خود تلاش می‌کند تا پاسخی قوی به این حمله غیرقابل قبول ارائه دهد.»

جنگ پنهانی

از سویی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئيس‌جمهوری ایران، دوشنبه 11 مرداد در آخرین جلسه مدیران دولت روحانی گفت که در مقطعی «اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفتکش ما و آن را منفجر می‌کرد.»

سخنان جهانگیری می‌تواند اذعان ضمنی به نقش داشتن ایران در حمله اخیر به نفتکش اسرائیلی با هدف انتقام‌گیری محسوب شود.

با این وجود، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری یک‌شنبه دهم مرداد دست داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی را تکذیب کرده بود.

پیشتر شبکه تلویزیونی «العالم» متعلق به جمهوری اسلامی در خبری به نقل از آنچه «منابع مطلع مقاومت در منطقه» نامید، اعلام کرد: «حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عرب در پاسخ به حمله اخیر تل‌آویو به فرودگاه ضبعه سوریه بود.»

گفتنی است که در ماه‌های اخیر ایران و اسرائیل یکدیگر را به هدف قراردادن کشتی‌های تجاری خویش متهم کرده‌اند.

این اتهامات متقابل در چارچوب «جنگ پنهانی» میان دو کشور توصیف شده است که حمله به مراکز اتمی ایران و مواضع نظامی تهران در سوریه را نیز شامل می‌شود.