.
.
.

آمریکا یک ایرانی را به صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی متهم کرد

در صورت اثبات جرم تا 20 سال زندان و پرداخت جریمه در انتظار اوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاهی در واشینگتن، در منطقه کلمبیا، رضا سرهنگ‌پور کفرانی، شهروند ایرانی ساکن مونترال کانادا را به دور زدن تحریم‌ها و صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی قابل استفاده در فعالیت‌های هسته‌ای متهم کرد.

به گزارش «فاکس نیوز»، شنبه 31 ژوئیه، دادگاه فدرال، گفته است که سرهنگ‌پور 46 ساله، «تجهیزات اندازه گیری مواد هسته‌ای» را از طریق کانادا و امارات متحده عربی به ایران صادر کرده است.

بر اساس دادخواست این دادگاه، سرهنگ‌پور و شریک او سیدرضا میرزمانی، به یک فقره «توطئه»، دو فقره مربوط به نقض قانون ناظر بر صادرات آمریکا «قانون اختیارات اقتصادی مربوط به شرایط بین‌المللی»، یک فقره مربوط به «عدم ارائه اطلاعات مربوط به صادرات» و شش فقره «پول‌شویی» متهم شده است.

به گزراش «فاکس نیوز»، این پرونده مربوط به فعالیت‌های سرهنگ‌پور و شریک او در شرکت «پروفایل گلوبال لیمیتد» است که دفتر اصلی آن در کانادا است.

در این دادخواست آمده است که رضا سرهنگ‌پور در نوامبر سال 2015 تلاش کرده است با یک شرکت آمریکایی٬‌ در مورد خرید تجهیزات آزمایشگاهی «طیف‌سنجی جرمی» مذاکره کند.

او در تماس خود با شرکت مذکور خواستار دریافت اطلاعات مربوط به هزینه ارسال و نصب این دستگاه‌ها در کانادا شده است.

چانینگ دی فیلیپس، سرپرست دادگستری منطقه کلمبیا گفته است این تجهیزات در تشخیص میزان و درصد غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌رود.

در گزارش وزارت دادگستری آمریکا آمده است که تماس این فرد با شرکت آمریکایی بی‌نتیجه ماند و این شرکت حاضر به ارسال این دستگاه‌ها به کانادا نشده است.

بر اساس این دادخواست، سرهنگ‌پور، در مارس 2016 با شرکت دیگری وارد گفت‌وگو شد و تجهیزات آزمایشگاهی مربوط به طیف‌سنجی جرمی که هزینه خرید آن بیش از 110 هزار دلار تخمین زده می‌شود را خریداری کرد. او این تجهیزات را ابتدا به امارات متحده عربی ارسال و سپس به ایران صادر کرده است.

دادگاه شهر کلمبیا گفته است رضا سرهنگ‌پور کفرانی برای تامین هزینه مورد نیاز خرید این تجهیزات اقدام به پول‌شویی کرده است.

به نوشته «فاکس نیوز»، زمان محاکمه این فرد اعلام نشده است و بر اساس قوانین ایالات متحده در صورت اثبات جرم تا 20 سال زندان و پرداخت جریمه در انتظار اوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم