.
.
.

واشینگتن: ایران ممکن است با درخواست‌های غیرواقعی به مذاکرات برجام بازگردد

احتمال اعمال فشار بیشتر بر حکومت ایران در صورت طولانی‌شدن مذاکرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «نیویورک تایمز»، روز شنبه گزارش داد که مقامات آمریکایی به طور فزاینده‌ای به چشم انداز بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 با ایران بدبین هستند.

بر همین اساس، رابرت مالی،‌ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت که ممکن است تهران با درخواست‌های غیرواقعی به هفتمین دور از مذاکرات توافق هسته‌ای در وین بازگردد.

مقامات غربی انتظار دارند که دولت جدید تهران به ریاست ابراهیم رئیسی، که قرار است روز پنجشنبه روی کار بیاید، رویکرد سخت‌تری را در قبال مذاکرات در پیش گیرد که می‌تواند شانس دستیابی به توافق را به خطر اندازد.

به نوشته «نیویورک تایمز» یکی دیگر از نگرانی‌های مهم در واشینگتن این است که ایران پس از ماه‌ها افزایش غنی‌سازی اورانیوم در سطوح نزدیک به سلاح اتمی، دانش فنی مهمی را به‌دست آورده که توافق هسته‌ای را برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای تهران ناکافی می‌کند.

به گفته رابرت مالی در این صورت، آمریکا باید «مسیر پیش رو را دوباره ارزیابی کند»‌ او افزود: «امیدواریم کار به آنجا نرسد.»

در حالی که ایران اصرار دارد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای باید به گونه‌ای باشد که مانع خروج مجدد این کشور از برجام در آینده شود، مقامات آمریکایی بر این باورند که این امر غیر ممکن خواهد بود، چرا که این مساله با سوگند ریاست‌جمهوری ایالات متحده مغایرت دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران «نمی‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد» اما واشینگتن «آمادگی کامل» برای ادامه مذاکرات را دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که برجام را توافقی فاجعه‌بار عنوان کرده بود در سال 2018، پس از به نتیجه نرسیدن درخواست‌ها از ایران برای مذاکره به‌منظور دستیابی به توافقی گسترده‌تر، به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد. او در زمان خروج از برجام تصریح کرد آن توافق به سود ایران بود و صلح بین‌المللی را تامین نکرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه گذشته در جریان آخرین دیدار خود با دولت حسن روحانی پیش از خروجش از نهاد ریاست‌جمهوری، موضعی منفی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای اتخاذ کرد. به گفته خامنه‌ای، دولت رئیسی باید از دولت روحانی درس عبرت بگیرد، چرا که «هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و آمریکا کردید، ناموفق بودید.... در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد.»

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به‌دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است.

مذاکرات اتمی در وین یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ایران متوقف شد و هنوز معلوم نیست چه وقت از سر گرفته می‌شود.

اعمال فشار بیشتر بر حکومت ایران

با طولانی‌شدن فاصله دور ششم و‌ هفتم مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای غربی و احتمال شکست این مذاکرات، گزارش‌هایی از بررسی راه‌حل‌های جایگزین توسط آمریکا منتشر شده است.

مجله آمریکایی «هیل» نوشته است که دولت جو بایدن در زمان توقف مذاکرات هسته‌ای می‌خواهد فشارها بر حکومت ایران را برای پیوستن مجدد آن به برجام افزایش دهد، اما محاسبات داخلی در تهران، به سختی قابل پیش‌بینی است.

به گفته این مجله، گزینه‌های روی میز آمریکا که گفته شده شامل اعمال محدودیت‌های بیشتر در حوزه صادرات نفت ایران و همچنین تحریم‌های تازه علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی است، احتمالا تنش‌ها را برای تلاش‌های چند ماهه احیای برجام افزایش خواهد داد.

پیشتر شماری از دیپلمات‌های غربی اظهار داشتند که کشورهای حاضر در برجام گفت‌وگوهایی را آغاز کردند تا در صورت شکست مذاکرات وین برخی تحریم‌های لغو شده علیه ایران را باز گذرانده یا تحریم‌های جدیدی علیه مقامات جمهوری اسلامی اعمال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم