جزییات تلاش‌های ترامپ بر وزارت دادگستری برای ابطال انتخابات آمریکا

ترامپ: فقط بگویید انتخابات فاسد بود؛ باقی کارها را به من و دوستانم در کنگره بسپارید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مطابق اسنادی که اخیرا در اختیار قانونگذاران آمریکایی قرار گرفته و نسخه‌ای از آن در روز جمعه 30 ژوئیه 2021 به دست روزنامه «نیویورک تایمز» رسیده، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در اواخر سال 2020 تلاش کرده بود تا مقامات ارشد وزارت دادگستری را تحت فشار بگذارد تا این انتخابات را «فاسد» و باطل اعلام کنند.
به گزارش «نیویورک تایمز»، با توجه به اینکه وزارت دادگستری آمریکا ادعای «تقلب گسترده» در انتخابات که از سوی هواداران رئیس‌جمهوری وقت مطرح می‌شد را رد کرده بود، ترامپ طی تماسی تلفنی در 27 دسامبر پارسال با جفری روزن، جانشین دادستان کل وقت، و معاون وی ریچارد داناهیو، تلاش کرد به آنها فشار بیاورد تا انتخابات را «فاسد» اعلام کنند.
در جریان این گفتگو، داناهیو به ترامپ گفته بود که وزارت دادگستری صلاحیت ابطال انتخابات را ندارد. ترامپ در مقابل پاسخ داده بود که وی انتظار چنین کاری را از این وزارتخانه ندارد. به روایت داناهیو، ترامپ طی مکالمه تلفنی خواسته بود: «فقط بگویید انتخابات فاسد بود؛ باقی کارها را به من و دوستانم در کنگره بسپارید.»
وزارت دادگستری آمریکا اخیرا دست‌نوشته‌های داناهیو از مکالمه ۲۷ دسامبر با ترامپ را در اختیار «کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان»، که در حال تحقیق درباره تلاش‌های دولت ترامپ برای «لغو غیرقانونی» نتایج انتخابات است، قرار داد.
کارولین مالونی، رئیس «کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان»، در این باره در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این دست‌نوشته‌ها نشان می‌دهد که پرزیدنت ترامپ شخصا به عالی‌ترین نهاد اجرای قانون اساسی ما دستور داده است تا در واپسین روزهای ریاست جمهوری وی، برای ابطال انتخابات آزاد و عادلانه اقداماتی صورت دهد.»
به گفته «نیویورک تایمز»، وزارت دادگستری آمریکا به روزن، داناهیو، و دیگر مقامات سابق این وزارتخانه اجازه داده تا در صورت لزوم، بدون هیچ محدویتی در برابر کمیته نظارت و اصلاحات کنگره و دیگر کمیته‌های قضایی سنا ظاهر شده و و درباره فشارهای ترامپ شهادت دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید