تشدید پروتکل‌های بهداشتی همزمان با شیوع کرونای دلتا در جهان

سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که شمار مرگ و میر ناشی از ابتلای به ویروس کرونا 2 تا 3 برابر بیش از تعداد 4,202,179 اعلام شده در آمار رسمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

شیوع گسترده سویه جهش یافته کرونای دلتا کشورهای جهان را برای تشدید تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی به تکاپو انداخته است.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت، درباره ضرورت تعامل با این سویه جهش یافته کرونا، به عنوان «هشداری» جهت انجام تلاش‌های بیشتر برای پیشگیری از پیدایش سویه‌های جهش‌یافته خطرناک‌تر، تاکید کرده است.

کشور پر جمعیت چین که ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال 2019 در شهر ووهان آن ظهور کرده، اکنون مجددا تدابیر قرنطینه محلی را برای جلوگیری از شیوع کرونای نوع دلتا به مورد اجرا گذاشته است.

در استرالیا ارتش برای مبارزه با سویه دلتا کرونا بسیج شده و در ژاپن، میزبان بازی‌های المپیک، وضعیت فوق‌العاده تمدید شده است. در مناطق بیشتر آسیب دیده در ایالات متحده نیز مجددا ماسک زدن الزامی شد و جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور در تلاش است با دادن مشوق‌هایی روند کند واکسیناسیون در این کشور را تسریع کند.

شیوع کرونای دلتا در چین

همزمان با ثبت موارد جدیدی از ابتلا به کرونای نوع دلتا در شهر نانجینگ چین و انتشار آن به 5 ایالت دیگر این کشور از جمله پکن، پایتخت، طی 6 ماه گذشته، اکنون مقامات این کشور دریافته‌اند که تدابیر اتخاذ شده قبلی آنها در مقابله با شیوع کرونا به خطر افتاده است.

پس از آن‌که در 20 ژوئیه جاری، ابتلای 9 کارمند به کرونای دلتا در شهر نانجینگ به ثبت رسید، جمعه در ایالت جیانگ‌سو در شرق این کشور نیز 184 مورد و در سطح کل کشور 206 مورد مبتلا به کرونای دلتا گزارش شد که به دنبال آن تدابیر قرنطینه عمومی در مورد صدها هزار تن از ساکنان این منطقه و پکن به مورد اجرا گذاشته شد.

بنا به این گزارش‌ها اغلب کسانی که جدیدا در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند از بین کسانی هستند که واکسن ضد کرونا دریافت کرده‌اند. ژانگ ون هونگ، کارشناس بیماریهای واگیردار در شانگهای چین، در تويیتی گفت که واکسن‌ها قادرند «روند شیوع را کند کرده و تعداد فوتی‌ها را کاهش دهند»، اما بدون شک نمی‌توانند « ویروس را از بین ببرند».

تغییر در روند مبارزه با کرونا

در همین راستا و در یک یادداشت محلی نگران کننده که اطلاعات آن به بیرون درز کرده، مراکز مبارزه و پیشگیری از بیماریها در ایالات متحده، بیان کرد که سویه جهش یافته کرونا دلتا همانند بیماری آبله‌مرغان واگیردار است و ترجیحا حالاتی به مراتب شدیدتر از بیماری آبله‌مرغان را سبب می‌شود.

این مرکز با اشاره به این‌که افراد واکسن زده‌ به اندازه واکسن نزده‌ها بیماری کرونای نوع دلتا را انتقال می‌دهند، گفت: به دلیل ظهور سویه جهش يافته دلتا «جنگ (علیه کرونا) تغییر کرده است».

هشدار درباره سویه‌های جهش‌یافته خطرناک‌تر

از سویی پژوهشگران اروپایی هشدار دادند که متوقف شدن تدابیر پیشگیرانه به‌مانند استفاده از ماسک‌ها و حفظ فاصله‌گذاری‌های اجتماعی در شرایطی که واکسیناسیون همگانی انجام نشده احتمال پیدایش سویه‌های جهش یافته کرونای مقاوم در برابر واکسن‌ها را افزایش می‌دهد.

همچنین بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونای نوع دلتا میان افرادی که ارتباط اجتماعی دارند منتقل می‌شود. به گفته این سازمان جهانی ویروس جهش یافته دلتا نوعی «هشدار» و فراخوانی برای تحرک و انجام اقدامات پیشگیرانه جدی پیش از ظهور سویه‌های جهش‌یافته خطرناک‌تر است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین تاکید کرد که کودکان به ویروس جهش‌یافته کرونای دلتا کودکان مبتلا نمی‌شوند.

ویروس کرونای دلتا که نسبت به سویه‌های جهش‌یافته قبلی کرونا و حتی انواع نگران‌کننده آن از سرعت انتقال بیشتری برخوردار است، تا کنون در 132 کشور انتشار یافته است.

در ژاپن و یک هفته پس از آغاز بازی‌های المپیک، مقامات توکیو وضعیت فوق‌العاده بهداشتی را تا پایان ماه اوت تمدید کرده و به 4 ایالت دیگر گسترش داده‌اند.

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، جمعه، گفت که به ویژه در میان جوانان «کرونای دلتا با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال انتشار است». او به ثبت رکورد روزانه 10,000 مبتلا به کرونا در کشورش اشاره کرد.

برگزارکنندگان بازی‌های المپیک نیز ابتلای 27 مورد جدید مرتبط با این رویداد را ثبت کرده‌اند که به‌رغم تدابیر شدید اتخاذ شده 3 مورد آن از میان بازیکنان شرکت‌کننده در این رقابت‌ها است.

واکسیناسیون و تدابیر پیشگیرانه در آمریکا

در آمریکا نیز از افرادی که دو دوز واکسن ضد کرونا را دریافت کرده‌اند خواسته شده که در مناطق با تعداد آمارهای بالای ابتلا به کرونا همچنان از ماسک استفاده کنند.

از طرفی و در راستای تسریع در روند واکسیناسیون در این کشور، دولت آمریکا مبلغ 100 دلار را برای هر فردی که حاضر به دریافت واکسن باشد، اختصاص داده است.

ایالات متحده همچنین اعلام کرد که در راستای تقویت روابط با کشورهای آسیای میانه هم مرز با افغانستان، 3 میلیون دوز واکسن مودرنا را به کشور ازبکستان تقدیم کرده است.

در اسرائیل که روند واکسیناسیون در آن به اتمام رسیده از مردم خواسته شده تا برای ورود به اماکن با جمعیت بیش از 100 نفر کارت واکسیناسیون ضد کرونای خود را به همراه داشته باشند. همچنین دریافت دوز سوم از واکسن کرونا برای افراد با سن بالای 60 سال در این کشور آغاز شده است.

در اروپا که تعدادی از کشورهای آن با موج چهارم انتشار کرونا مواجه‌اند تدابیر پیشگیرانه بیشتری اتخاذ شده است.
بنا به یک گزارش جدید که جمعه انتشار یافته در فرانسه افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند نزدیک به %85 از مبتلایان بستری شده و %78 از فوتی‌ها در این کشور را تشکیل می‌دهند.

از ابتدای 9 اوت آینده همه مسافران قطارها در فرانسه باید گواهی بهداشتی دریافت واکسن کرونا را به همراه خود داشته باشند.

در آلمان هم از روز یکشنبه همه توریست‌های واکسن نزده هنگام ورود به این کشور چه از طریق هواپیما، خودرو یا قطار باید گواهی تست منفی کرونا به همراه داشته باشند.

در فیلیپین دولت جمعه اعلام کرده که به منظور «نجات جان‌»های بسیاری، 13 میلیون شهروند این کشور در منطقه مانیلا از ابتدای هفته آینده قرنطینه عمومی خواهند شد.

از طرفی و به‌رغم تلاش‌های جهانی برای پیشبرد روند واکسیناسیون، این روند همچنان به میزان زیادی به طور نامتوازن پیش می‌رود به طوری که در کشورهای با درآمد بالا 97 دوز واکسن ضد کرونا به ازای هر 100 نفر جمعیت اختصاص داده شده در حالی که در کشورهای فقیر تنها 1.6 دوز واکسن برای هر 100 نفر فراهم شده است.

از طرفی بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت برنامه COVAX که برای تهیه واکسن‌های مجانی برای کشورهای فقیر تلاش می‌کند، پیش‌بینی کرده که تا 6 الی 8 هفته آینده، بتواند 250 میلیون دوز از واکسن‌های ضد کرونا را فراهم کند.

آمار مرگ و میر ناشی از کرونا

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه که در روز جمعه 30 ژوئیه با استناد به منابع رسمی تهیه شده، از آغاز همه‌گیری در اواخر سال 2019 تا کنون، ویروس کرونا باعث فوت 4,202,179 نفر در جهان شده است.

همچنین میانگین شمار روزانه مبتلایان جدید به کرونا در سطح جهان با %10 افزایش در یک هفته، به 575,918 مورد در روز پنج‌شنبه رسیده است. و با ظهور سویه جهش‌یافته نوع کرونای دلتا شیوع این بیماری به طور گسترده‌ای افزایش یافته است.

از طرفی سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که شمار مرگ و میر ناشی از ابتلای به ویروس کرونا 2 تا 3 برابر بیش از تعداد اعلام شده در آمار‌های رسمی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید