وال استریت‌ژورنال: تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران

مقامات امنیتی غربی توانایی‌های موشکی و پهپادی ایران را تهدیدی جدی‌تر از برنامه هسته‌ای این کشور، علیه امنیت و ثبات خاورمیانه ارزیابی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی از قصد واشینگتن برای اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشک‌های هدایت‌شونده و پهپاد‌های ایران خبر داد.

به گفته این روزنامه این تصمیم پس از آن اتخاذ می‌شود که در ماه‌های اخیر مقامات امنیتی آمریکا بارها درباره «گسترش توانایی‌های ایران در زمینه تولید موشک‌های نقطه‌زن و پهپاد»، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته وال‌استریت ژورنال مقامات امنیتی غربی توانایی‌های موشکی و پهپادی ایران را «تهدیدی جدی‌تر از برنامه هسته‌ای این کشور علیه ثبات در خاورمیانه» ارزیابی می‌کنند.

در سال‌های گذشته آمریکا تحریم‌های مشابهی علیه برنامه موشکی ایران اعمال کرده است. با این حال مقامات آمریکایی معتقدند هدف قراردادن شبکه تامین قطعات برای ایران به شکل موثرتری می‌تواند فعالیت‌های موشکی ایران را مختل کند. ایران با ایجاد یک شبکه جهانی تلاش می‌کند قطعات مورد نیاز برای موشک‌های هدایت شونده و پهپادهای مورد نیاز خود را خریداری کند.

موشک های دوربرد ایران
موشک های دوربرد ایران

افزایش توان موشکی ایران و فشارهای بیشتر آمریکا

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات امنیتی و دیپلماتیک آمریکا می‌گوید:«در ماه‌های اخیر ایالات متحده شاهد گسترش استفاده از موشک‌های هدایت‌شونده و پهپادها علیه نیروهای خود و متحدانش بوده است».

نماینده ایران در سازمان ملل به درخواست وال استریت ژرونال برای اظهار‌نظر درباره این گفته‌های مقامات آمریکایی پاسخی نداده است.

این کارزار جدید آمریکا برای مهار برنامه موشکی ایران در حالی اتفاق می‌افتد که دولت بایدن در صدد است با «تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌های نفتی»، تهران را برای الزام این کشور به بازگشت به مذاکرات برجام و همراهی بیشتر، تحت فشار قرار دهد.

وال‌استریت ژورنال در بخش دیگری از گزارش خود به تلاش آمریکا برای ترغیب تهران به همراهی با مذاکرات اتمی اشاره می‌کند. پیش از این واشینگتن پیشنهاد داده بود «بخشی از تحریم‌های ایران» را در قبال بازگشت این کشور به برجام، لغو کند.

در مقابل این پیشنهاد، مقامات ایران و به طور مشخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواهان لغو همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌ها علیه فعالیت‌های موشکی و خارج کردن سپاه از لیست تروریستی ایالات متحده شدند.

با این حال یک مقام امنیتی آمریکا در این‌باره به وال‌اسریت ژورنال گفت: «ایالات متحده بسیاری از تحریم‌ها‌ علیه ایران را خارج از مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای این کشور می‌داند». بنابراین گسترش تحریم‌ها علیه برنامه موشکی ایران را «نباید به عنوان تلاش دولت بایدن برای وادار کردن ایران برای بازگشت به مذاکرات تلقی کرد».

پهپاد ایرانی
پهپاد ایرانی

برنامه موشکی و گستره اقدامات منطقه‌ای ایران

وال‌استریت ژورنال در بخش دیگری از این مقاله به توان عملیاتی برنامه موشکی ایران و نگرانی کشورهای منطقه می‌پردازد.

به گفته‌ این روزنامه، در سال 2019 ، حمله گسترده پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در پادشاهی عربی سعودی، منجر به توقف «نیمی از میزان صادرات این کشور»، به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت شد. اقدامی که آمریکا به طور مشخص به ایران نسبت می‌دهد.

در ماه‌های پس از این حمله و کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای سپاه قدس در عراق از سوی آمریکا، تنش بین دو کشور به حدی رسیده بود که به گفته مقامات آمریکایی، واشینگتن قصد داشت به یک کارخانه تولید پهپاد در نزدیکی اصفهان حمله کند.

به گفته وال‌استریت‌ژورنال، پادشاهی عربی سعودی در ماه‌های اخیر بیش از صد بار مورد حمله موشک‌های بالستیک و پهپادهای ایران قرار گرفته است. حملاتی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن، تحت حمایت ایران هدایت می‌شود.

گسترش توان موشکی و پهپادی ایران تنها نگرانی پادشاهی عربی سعودی نیست. وال استریت‌ژورنال به نقل از منابع امنیتی اسرائیل می‌گوید: «فناوری پهپادی ایران علاوه بر گروه حوثی‌ها در اختیار گروه شبه نظامی اسلامی حماس هم قرار دارد. این متحد منطقه‌ای تهران در درگیری ماه مه با اسرائیل «از این پهپادهای اهدایی ایران برای حمله به خاک اسرائیل استفاده کرده است».

موشک های ایران
موشک های ایران

راه حل آمریکا

وال استریت ژورنال به نقل از یک مطالعه موسسه مطالعات استراتژیک در واشینگتن می‌گوید: «هرچند ایران توانسته، برغم تحریم‌های آمریکا، توانایی خود در تولید هواپیماهای بی‌سرنشین را افزایش دهد، با این وجود هنوز به واردات قطعات این پهپادها وابسته است. قطعاتی که باید از طریق کانال‌های غیر رسمی انجام شود.»

همین وابستگی ایران به این کانال‌های غیر رسمی است که حالا هدف تحریم‌های تازه ایالات متحده قرار گرفته است. اقدامی که با وجود پایان تحریم‌های نظامی ایران در سال گذشته، می‌تواند برنامه موشکی و پهپادی تهران را فلج کند.

با این وجود برخی منتقدان سیاست دولت بایدن در مقابل ایران، اقدامات او را ناکافی می‌دانند. وال‌استریت‌ژورنال با اشاره به کارخانه ساخت پهپادهای ایرانی حزب‌الله لبنان، می‌نویسد: «برخی سیاست‌مداران آمریکایی و اسرائیلی خواهان نابودی کامل این تاسیسات هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size