تلاش دستگاه امنیتی ایران برای ربودن روزنامه‌نگاران خارج از کشور

سه روزنامه نگار ایرانی «صدای آمریکا» تحت تعقیب و مراقبت عوامل امنیتی ایران بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشریه «واشینگتن فری بیکن» به نقل از یک مقام ارشد امنیتی سابق آمریکا، نوشت در سال‌های 2019 و 2020، «دولت ایران قصد ربودن سه روزنامه‌نگار ایرانی شاغل در صدای آمریکا» را داشته است. این روزنامه‌نگاران مدت‌ها «تحت تعقیب و مراقبت عوامل دولت ایران» بوده‌اند.

به گفته واشنگتن فری بیکن، عوامل امنیتی ایران در سال 2019 با استفاده از «یک زن» سعی کرده بودند یک روزنامه‌نگار ایرانی سابقا شاغل در صدای آمریکا را به هتلی در اربیل کشانده و بربایند.

به گفته یک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا، این نقشه پس از آن‌که روزنامه‌نگار مذکور از قصد عوامل ایران آگاه شد، شکست خورد.

واشینگتن فری بیکن در بخش دیگری از این گزارش به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا درباره طرح «عوامل تحت هدایت ایران» برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان از خاک آمریکا اشاره می‌کند.

این نشریه با طرح پرسش درباره واکنش دولت آمریکا به این اقدامات، نوشت که دولت بایدن طرح ربودن علی‌نژاد را «کم‌اهمیت» جلوه می‌دهد.

به باور فعالان طرفدار دموکراسی ایرانی، بی‌میلی دولت آمریکا در برخورد با این اقدامات ایران در خاک این کشور، «به تلاش‌های بایدن برای ترغیب ایران به از سرگیری تعهدات برجامی‌اش مربوط» می‌شود.

در بخش دیگری از این گزارش واشینگتن فری بیکن به «هشدار اف‌بی‌آی» به آژانس جهانی رسانه‌های آمریکا به عنوان سازمانی که صدای آمریکا بخشی از آن است، اشاره می‌کند. اف‌بی‌آی در اواسط سال 2020 به این سازمان هشدار داده بود که «دو روزنامه‌نگار شناخته شده ایرانی از جمله مسیح علی‌نژاد» تحت نظارت و تعقیب عوامل ایران بوده‌اند.

به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، «ستاره درخشش» رئیس وقت بخش فارسی صدای آمریکا از این خطر آگاه شده بود. با این حال او اما هشدارهای آژانس جهانی رسانه‌ها و وزارت خارجه را نادیده گرفته و آن را دخالت در امور صدای آمریکا تلقی کرده است.

درخشش که پس از به قدرت رسیدن بایدن به سمت «مدیر نظارت بر برنامه‌سازی‌های کل صدای آمریکا» منسوب شده است، پیش از این به دلیل آنچه «سوء مدیریت» گفته شده، از کار برکنار شده بود.

به گفته این مقام سابق دولت آمریکا، در سال 2019، وزارت خارجه در یادداشتی از ستاره درخشش خواسته بود از امنیت روزنامه‌نگاران صدای آمریکا اطمینان حاصل کند، اما درخشش در پاسخ به وزارت خارجه این وزارتخانه را به «دخالت و دست‌درازی امنیتی» متهم کرده بود.

سخنگوی صدای آمریکا نیز از پاسخ به جزئیات سوال واشینگتن فری بیکن امتناع کرده است. با این حال او مدعی شد وقتی صدای آمریکا «شواهدی جدی و قابل اعتماد» دال بر تهدید علیه روزنامه‌نگاران خود را به دست‌ آورد «سریعا تدابیری را جهت حمایت از آنان» اتخاذ خواهد کرد.

«جیم فرای» آژانس رسانه‌های جهانی آمریکا را متهم کرد، «امکانات کافی برای مقابله با تهدیدات رژیم ایران علیه روزنامه نگاران صدای آمریکا» را در اختیار این رسانه قرار نداده است.

این اولین بار نیست که نیروهای امنیتی ایران تلاش می‌کنند روزنامه نگاران و فعالان سیاسی را از کشورهای دیگر بربایند.

پیش از این‌ نیروهای امنیتی ایران، «جمشید شارمهد» فعال سیاسی ایرانی-آلمانی و رهبر گروه «انجمن پادشاهی ایران» را از مکانی که گفته می‌شود عمان بوده، ربوده و به ایران انتقال دادند. با این حال وزیر اطلاعات ایران مدعی شد شارمهد در «خاک ایران» بازداشت شده است.

در موردی دیگر که به شکلی گسترده مورد توجه رسانه‌های جهانی قرار گرفت «روح‌الله زم»، روزنامه‌نگار و مدیر کانال خبری «آمد نیوز» است که در 22 مهر 98 در سفر به عراق ربوده و به ایران منتقل شد. زم پس از شکنجه و اخذ اعتراف اجباری از او، اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید