بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: اسرائیل در برخورد با تهدید ایران مستقل از آمریکا عمل کند

کوچک‌ترین نشانه‌ای مبنی بر اینکه اسرائیل مایل است از اصول خود کوتاه بیاید در رویکرد سیاسی واشینگتن انقلابی ایجاد خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیکوب نیجل و مارک دوبوویتس، کارشناسان «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، با توجه به اولین سفر هیئت دولت جدید اسرائیل به آمریکا طی هفته آینده به منظور دیدار نفتالی بنت نخست وزیر جدید اسرائیل با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مقاله‌ای برای مجله «نیوزویک» توصیه کرده‌اند که اسرائیل در برخورد با تهدیدات ایران استقلالش را حفظ کرده و زیر بار محدودیت‌های احتمالی دولت بایدن نرود.

به گفته این کارشناسان، دولت بایدن به نقائص عمده توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» اعتراف کرده و متعهد شده است که در نهایت رژیم ایران را متعهد به یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» کند. با این وجود، تناقضی که در مواضع دولت بایدن وجود دارد این است که می‌خواهد در ازای احیای یک توافق «کوتاه‌مدت‌تر و ضعیف‌تر» (یعنی برجام) تمام اهرم‌های قدرت مهم در قبال تهران همچون تحریم‌ها را از رده خارج کند، و بعد انتظار دارد ایران را بدون اهرم اجرایی قدرتمند مجبور کند تا به توافقی سخت‌گیرانه‌تر گردن بگذارد.

بنابراین، به گفته نیجل و دوبوویتس، اسرائیل نباید خودش را پای‌بند برجام احتمالی جدید میان آمریکا و ایران بکند. بالعکس، اسرائیل باید آزادی عمل کامل خود را حفظ کند تا در صورت لزوم بتواند از گزینه‌های دیگری که دولت بایدن به آنها روی خوش نشان نمی‌دهد، از جمله گزینه نظامی، برای مقابله با تهدیدات اتمی و منطقه‌ای ایران استفاده کند.

این دو کارشناس گوشزد می‌کنند که منوط کردن اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران به اجازه کاخ سفید، با گیر انداختن پای واشینگتن، وضعیت را به حدی پیچیده می‌کند که هم برای آمریکا و هم اسرائیل چیزی به جز ضرر نخواهد داشت. چنین کاری امکان «انكارپذیری توجیه‌پذیر» پس از حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران را از دولت بایدن سلب می‌کند، و بدین ترتیب می‌تواند مانع انجام هرگونه حمله‌ای علیه حکومت ایران بشود.

کارشناسان «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در نهایت نتیجه‌گیری می‌کنند که «کوچک‌ترین نشانه‌ای مبنی بر اینکه اسرائیل مایل است از اصول خود کوتاه بیاید، در فضا و رویکرد سیاسی واشینگتن انقلابی ایجاد خواهد داد. اکنون زمان افزایش همکاری میان ایالات متحده و اسرائیل برای مقابله با رژیم ایران است؛ و البته آمادگی بیشتر اسرائیل در صورتی که مجبور به اقدام مستقل شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید