همه‌گیری پنهان؛ یتیم شدن یک میلیون‌ کودک در اثر بیماری کرونا

این کودکان اغلب در معرض آسیب‌های روحی‌ و جسمی قرار می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نتایج پژوهشی نشریه پزشکی «لَنسِت» نشان می‌دهد که حدود 1.1 میلیون کودک در سراسر جهان در نتیجه همه‌گیری کرونا سرپرستان خود را از دست داده‌اند. لَنسِت این معضل را «همه‌گیری پنهان» نامیده است.

به گزارش روزنامه «فوربز» در 26 ژوئیه 2021، پژوهشی که اخیرا در لَنسِت به قلم یکی از پژوهشگران «مراکز کنترل بیماری ایالات متحده» منتشر شده، تخمین می‌زند که از ماه مارس 2020 تا ماه آوریل 2021، 1.134 میلیون کودک در سراسر جهان یکی از والدین‌شان یا پدربزرگ یا مادربزرگی که سرپرست آنهاست را به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست داده‌اند. علاوه بر این، 1.562 میلیون کودک پدر یا مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ، یا یکی از اقوام بزرگتر دیگری که با آنها زندگی می‌کرده را از دست داده‌اند.

«فوربز» می‌گوید که محققان با استفاده از داده‌ها درباره نرخ باروری و مرگ و میر بیش از حد در ایالات متحده و 20 کشور دیگر که در آنها موارد زیاد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شده، و اِعمال کردن این داده‌ها به باقی جهان، به این برآورد رسیده‌اند. لذا پژوهشگران اذعان می‌کنند که روش‌های آنها محدودیت‌هایی دارد. مثلا، در کشورهایی که داده‌های قابل اطمینان درباره مرگ و میر بیش از حد وجود ندارد، محققان بر شمار مردگان بر اثر بیماری کرونا تکیه کرد‌ه‌اند، که به عقیده بسیاری از ناظران، شمارش آنها دقیق نیست.

بر اساس داده‌های «مراکز کنترل بیماری ایالات متحده»، درصد مرگ و میر و بیماری شدید کودکان در اثر ویروس کرونا بسیار کمتر از بزرگسالان است. در جایی که تا به حال ششصدهزار مورد مرگ و میر در اثر بیماری کرونا در آمریکا ثبت شده، تنها 335 مورد از این تعداد را کودکان تشکیل می‌دهند. در مقابل، حدود 475000 فرد سالخورده آمریکایی تا به امروز قربانی ویروس کرونا شده‌اند.

با این وجود، پژوهشگران هشدار می‌دهند كه كودكان می‌توانند با عواقب جانبی ناخوشایند بیماری کرونا روبرو شوند، به خصوص اگر والدین یا بستگان نزدیک آنها فوت کنند. به گفته محققان، كودكانی كه والدین یا سرپرست خود را از دست می‌دهند، اغلب در معرض آسیب‌های روحی‌ و جسمی و خطرات اقتصادی و اجتماعی قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size