وال استریت ژورنال: ایران خواستار مشروط شدن خروج دوباره آمریکا از برجام است

«کسب مجوز آمریکا از سازمان ملل متحد برای خروج دوباره از برجام مغایر با قانون اساسی ایالات متحده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«وال استریت ژورنال»، در یادداشتی با عنوان «تازه‌ترین درخواست هسته‌ای ایران»، گزارش داد که جمهوری اسلامی خواستار مشروط شدن خروج احتمالی آمریکا در آینده از توافق هسته‌ای موسوم به برجام به تایید سازمان ملل متحد شده است.

وال استریت ژورنال، 25 ژوئیه 2021، در گزارشی به بررسی درخواست اخیر جمهوری اسلامی از آمریکا، در مذاکرات هسته‌ای پرداخته و نوشته که در مذاکرات غیرمستقیم واشینگتن و تهران، وقفه‌ای ایجاد شده درحالی که ایالات متحده تاکنون با لغو شدیدترین تحریم‌ها علیه این کشور به‌منظور احیای برجام، تمایل نشان داده است اما مذاکره‌کنندگان ایرانی، همچنان خواستار امتیازات فراتری هستند.

درخواستی که به نوشته وال استریت ژورنال با قانون اساسی ایالات متحده مغایر است.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به تازه‌ترین خواسته ایران تصریح کرد که جمهوری اسلامی، با گنجاندن یک بند، خواستار این شد که خروج احتمالی دوباره ایالات متحده از برجام مشروط به تایید سازمان ملل باشد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که برجام را توافقی فاجعه‌بار عنوان کرده بود در سال 2018، پس از به نتیجه نرسیدن درخواست‌ها از ایران برای مذاکره به‌منظور دستیابی به توافقی گسترده‌تر، به‌طور یک‌جانبه از برجام خارج شد. او در زمان خروج از برجام تصریح کرد آن توافق به سود ایران بود و صلح بین‌المللی را تامین نکرد. ترامپ تاکید داشت خروج از برجام به نفع امنیت آمریکا است.

به گفته وال استریت ژورنال، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مانند باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق، این قرارداد را به رای نخواهد گذاشت چراکه تقریبا مطمئن است احتمال رای آوردن آن از سوی اکثریت سنا (دو سوم آرا) غیرممکن است.

همچنین درخواست ایران به‌معنای اعطای قدرت به سازمان ملل متحد برای سلطه بر سیاست خارجی آمریکاست، مساله‌ای که با سوگند ریاست‌جمهوری ایالات متحده مغایرت دارد.

این روزنامه اضافه کرده است با توجه به اینکه پس از وقفه یک ماهه مذاکرات و درحالی که انتظار می‌رود گفت‌و‌گو‌ها پس از تشکیل دولت ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری جدید ایران دنبال شود، تهران به‌دنبال دستیابی به امتیازهای بیشتری است.

به نظر می‌رسد این درخواست در ادامه خط و مشی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی باشد که پیش از مذاکرات خواستار لغو راستی آزمایی‌شده یکجا و همزمان تمامی تحریم‌ها علیه ایران شده بود که به گفته ناظران همین خواسته حداکثری از مهمترین موانع رسیدن به توافق در شش دور مذاکرات اتمی محسوب می‌شود. این درخواست تا کنون از سوی شماری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله رئیسی، تکرار شده است.

این روزنامه عنوان می‌کند در حالی که دولت بایدن، به ادامه گفت‌وگوها با تهران اشتیاق دارد، ایران از بازدید بازرسان بین‌المللی ممانعت کرده، سانتریفیوژهای پیشرفته راه‌انداری و اورانیوم غنی‌شده اندوخته می‌کند.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به‌دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است. این مذاکرات یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ایران متوقف شد و هنوز معلوم نیست چه وقت از سر گرفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید