ناوگروه ایران در آب‌های دانمارک مشاهده شدند

سهند و مکران بندرعباس را در ماه مه امسال ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش دانمارک، اعلام کرد که ناوشکن «سهند» و شناور پشتیبانی «مکران» متعلق به نیروی دریایی ایران، در مسیرشان به روسیه از آب‌های ساحلی دانمارک در دریای بالتیک عبور کرده‌اند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، پنجشنبه 22 ژوئیه 2021، وزارت دفاع دانمارک تصاویری از ناوشکن سهند و شناور مکران در حال عبور از نزدیکی جزیره بورنهلم دانمارک را در توییتر پست کرد و نوشت: «به نظر می‌رسد که این کشتی‌ها برای شرکت در رزمایش دریایی سالانه روسیه به سوی سن‌پیترزبورگ می‌روند.»

خبرگزاری دولتی ایران «ایرنا» در همین روز گزارش داد که فرمانده نیروی دریایی این کشور، دریادار حسین خانزادی، برای شرکت در این رزمایش از سوی وزیر دفاع روسیه دعوت شده است، و بنابراین او نیز به زودی به سن‌پترزبورگ خواهد رفت.

به گفته «ایرنا»، «اگر برنامه‌های طراحی‌شده توسط روسیه با برنامه‌های ناوگان ایرانی تطابق داشته باشد، ناوشکن سهند در این رزمایش شرکت خواهد کرد.» به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه، رزمایش نیروی دریایی این کشور قرار است روز یکشنبه همین هفته برگزار شود.

تصاویری که شرکت پژوهشی «مکسار» در تاریخ 28 آوریل از عرشه مکران برداشته، هفت قایق تندرو را نشان می‌دهد که از نوع قایق‌هایی هستند که سپاه پاسداران ایران در برخوردهای تنش‌آمیز خود با ناوگان آمریکایی در خلیج و تنگه هرمز از آنها استفاده می‌کند. تصاویر برداشته شده توسط ارتش دانمارک نشان می‌دهد که این هفت قایق کماکان زیر روپوش روی عرشه مکران قرار دارند.

سهند و مکران بندرعباس در جنوب ایران را در ماه مه امسال ترک کردند. وبسایت آمریکایی «پولیتیکو» در اواخر ماه مه به نقل از مقامات ناشناس گزارش داد که مقصد نهایی این کشتی‌ها به احتمال زیاد کشور ونزوئلا در حوزه دریای کارائیب در آمریکای مرکزی باشد.

با این وجود، پس از هشدارهای مکرر مقامات آمریکا مبنی بر مقابله با نیروی دریایی ایران در صورت ورود آن به نیمکره غربی، به نظر می‌رسد که این کشتی‌ها بعد از دور زدن «دماغه امیدواری» در منتهی‌الیه جنوبی قاره آفریقا، راه خود را به سمت شمال کج کرده و به سوی روسیه حرکت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید