معاون وزارت خارجه آمریکا در پکن درباره ایران رایزنی می‌کند

دولت بایدن اخیرا تحریم‌های چین را به دلیل نقض حقوق بشر علیه اویغورهای مسلمان افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که معاون وزیر خارجه آمریکا به زودی به چین سفر خواهد کرد تا درباره برخی مسائل از جمله ایران، کره شمالی، و تغییرات اقلیمی با مقامات این کشور رایزنی کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وندی شرمن که بالاترین مقام وزارت خارجه آمریکا پس از وزیر آنتونی بلینکن محسوب می‌شود، 25 ژوئیه در شهر تیانجین در جنوب شرقی پکن با وزیر امور خارجه چین وانگ یی و سایر مقامات این کشور دیدار خواهد کرد.

دیدار شرمن از چین در پایان زنجیره‌ای از سفرها به ژاپن، کره جنوبی، و مغولستان، به‌عنوان بخشی از سفر دوم وی به آسیا در کمتر از مدت دو ماه، صورت می‌گیرد. به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، شرمن پس از دیدار با مقامات چینی، در تاریخ 27 ژوئیه به عمان خواهد رفت.

سفر جان کری، نماینده ویژه دولت بایدن در امور اقلیمی، به شانگهای در ماه آوریل امسال، تا به امروز اولین سفر یک مقام ارشد آمریکایی به چین از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ماه ژانویه بوده است.

به گفته «رویترز»، این سفر می‌تواند برای دیدار احتمالی میان جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جین‌پینگ رهبر چین در حاشیه نشست بیست کشور صنعتی در اواخر سال جاری در ایتالیا زمینه‌ای فراهم کند.

سفر شرمن به چین در حالی اتفاق می‌افتد که روابط دو کشور در چند سال اخیر به خصمانه‌ترین حد ممکن تنزل یافته است. دولت بایدن اخیرا تحریم‌های چین را به دلیل نقض حقوق بشر علیه اویغورهای مسلمان در استان سین‌کیانگ و سرکوب دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید