آمریکا: تاریخ از سرگیری دور هفتم مذاکرات اتمی وین هنوز مشخص نشده است

علائمی از تصمیم‌های جدید پس از انتقال قدرت در ایران دیده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام گفت که هنوز تاریخ مشخصی برای از سرگیری این مذاکرات تعیین نشده است.

پرایس، شامگاه پنج شنبه 31 تیر، در یک نشست خبری گفت که آمریکا بارها بر بازگشت و التزام همزمان طرف‌های برجام تاکید کرده است.

او با اشاره به اهمیت مذاکرات دیپلماتیک افزود: «همکاری دیپلماتیک با شرکای خود در گروه 1+5 ابزار کارسازی برای جلوگیری ایران از دستیابی به بمب اتمی است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد که واشینگتن جابجایی قدرت در تهران را زیر نظر دارد و علائمی از اتخاذ تصمیمات جدید در ایران دیده می شود.

محکوم کردن سرکوب معترضان

ند پرایس، روز چهارشنبه نیز در جریان نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که آمریکا وقایع خوزستان، از جمله تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان، را به دقت زیر نظر دارد، و از حق مردم ایران برای اجتماع مسالمت‌آمیز و ابراز عقیده خود دفاع می‌کند.

همزمان برخی اعضا کنگره آمریکا نیز از جمهوری اسلامی به دلیل کاربرد زور و خشونت علیه معترضان انتقاد کردند.

دور هفتم مذاکرات

با طولانی‌شدن فاصله میان دور ششم و‌ هفتم مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای غربی و احتمال شکست این مذاکرات، گزارش‌هایی از بررسی راه‌حل‌های جایگزین توسط آمریکا منتشر شده است.

در همین رابطه برخی دیپلمات‌های غربی اظهار داشتند که کشورهای حاضر در برجام گفت‌وگوهایی را آغاز کردند تا در صورت شکست مذاکرات وین برخی تحریم‌های لغو شده علیه ایران را باز گذرانده یا تحریم‌های جدیدی علیه مقامات جمهوری اسلامی اعمال کنند.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای انجام گرفته اما این مذاکرات به نتیجه مشخصی نرسیده است.

قرار بود دور هفتم این مذاکرات اوایل ماه ژوئن از سر گرفته شود اما به دلیل برخی اختلافات «عمده و مهم» و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در ایران این مذاکرات بدون تعیین تاریخ مشخصی به تعویق افتاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید